Janusz ZajdelMamy tutaj po prostu doskonale kontrolowany bałagan, stwarzający pozory (...) porządku (...)
czwartek, 20 grudnia 2007
2008 - nowa era gier komputerowych !:)
Zapraszam:
Filmiki (6)
Tu jest stronka Star Wars: The Force Unleashed
czwartek, 13 grudnia 2007
Jest źle...
Ostatnio wymieniam sobie dyski twarde i pecet działał, ale przestał... Teraz działam na dwa zasilacze (jeden bardzo stary przeznaczony do czegoś innego) ale mogę przynajmniej zajrzeć na Allegro i kupić jakiś dobry zasilacz (choć jeden niedawno kupowałem...), poluję też na jedną płytę główną bo obawiam się że sam zasilacz tu nie wystarczy... ale o tym kiedy indziej.
Przygotowuję tyle ciekawych postów, a tu jestem prawie całkowicie unieruchomiony... lipa ! :-(
poniedziałek, 10 grudnia 2007
Vista SP1 kopiuje przez sieć trzy razy szybciej
Czytamy tam np.
“Tak dobre wyniki, według Microsoftu, spowodowane są poprawkami wprowadzonymi do mechanizmu buforowania danych podczas kopiowania plików przez sieć - został on całkowicie przeprojektowany w Windows Vista, stąd wcześniejsze problemy.”
Moja refleksja jest następująca: znów Microsoft wykorzystuje swoich klientów do testowania produktu :-(
Testowanie produktu jest bardo kosztownym (i nieodzownym !) etapem wytwarzania oprogramowania. W latach 90 wraz z popularyzacją platformy x86 coraz więcej dużych firm zaczęło posuwać się do tego aby oszczędzać na tym właśnie etapie. Do firm takich zaliczyć można firmy: Borland, Corel oraz wiele innych. Pod względem ekonomicznym mistrzostwo osiągnęło Microsoft oraz Corel, gdyż wciskali klientom właściwe niedziałające produkty i kazali sobie za to płacić (a z poprawkami nie było wtedy tak łatwo jak dziś). Firmy te (i inne) tak sprytnie podeszły swoich klientów, że ci dali się nabić w butelkę niczym pies biegnący za kością zawieszoną na sznurku.
Czy to nie jest świetne podejście: rezygnujemy z testowania oprogramowania, sprzedajemy niesprawny produkt, a klient sam do nas przyjdzie i powie co gdzie nie działa ?? I faktycznie: zaoszczędzić się udało, niezadowolony klient wyjaśniał z czym są problemy i co najgorsze faktycznie pogodził się z takim stanem rzeczy...
Jak widać na przykładzie tego cytatu, Microsoft nadal wciska swoim klientom produkty, które nie są przetestowane (tu Vista) i spokojnie czeka, aż wszystko się wyjaśni – w końcu wydawanie Service Packów jest już normą, a klient wie że musi je sobie potem ściągać...
Ale drogi kliencie ! Przecież zapłaciłeś za ten produkt ! Kupiłeś wspaniały “nowoczesny” i jedyny w swoim rodzaju produkt, a potem się okazało że system np. ma problemy z tak elementarnymi operacjami jak kopiowanie plików...
Czy chciałeś czy nie.... zapłaciłeś za to że jesteś jego testerem !
Od lat umyka też pewien ważny czynnik, przecież system operacyjny jest takim typem programu, że na nim opiera się wygoda (np. stabilność itp.) pracy przy komputerze – więc dlaczego na rynek wprowadzane są produkty, które kompletnie na nim się znaleźć nie powinny (zapewne Vista też po 2 latach będzie się już nadawała do pracy podobnie jak Windows XP... choć Vista bije rekordy na tym polu). No i dlaczego użytkownicy godzą się z tym że ich system powinien być sprawny w ich normalnej, codziennej pracy a nie jest... i to nierzadko latami...
środa, 5 grudnia 2007
Film "Katyń"
Szczerze mówiąc byłem mocno zaniepokojony tym filmem, obawiałem się że skoro jest to dramat + Wajda to może to być coś czego bym nie był w stanie wytrzymać !:) Obawiałem się jakiejś męczącej płaczliwości i nudy, ale na całe szczęście się bardzo pozytywnie rozczarowałem ! :) :)
Okazało się że to całkiem porządny film. Właściwie to mnie aż zdziwiło, że wyszedł tak dobrze ! Uznałem, że A. Wajda faktycznie uwierzył, że ktoś z jego rodziny zginął w Katyniu, bo jedynie osoba niejako identyfikująca się z tamtą masakrą mogła zrobić tak dobry film !
To co mi się nie podobało w tym filmie to muzyka, jestem bardzo czuły na muzykę i niestety nie było tu żadnej rewelacji ani nawet nic z najdrobniejszego docenienia. Pan K. Penderecki zupełnie nie trafił w moje (może nazbyt wygórowane) wymagania oraz w mój gust. Choć nie mogę powiedzieć, że muzyka przeszkadzała mi filmie lub drażniła.
Ostatnia scena filmu, która robi największe wrażenie w tym filmie – jest prawie że majstersztykiem ! A w niej właśnie muzyka gra istotną rolę (choć nie będę zdradzał o co chodzi) i wyszło to wg. mnie dostatecznie, właśnie przez muzykę... gdyby zmienić muzykę na jakąś naprawdę ... no może nie będę się tu dosadnie wypowiadał bo o gustach się nie dyskutuje – ale naprawdę dało się coś tu zrobić. Natomiast sam pomysł naprawdę niegłupi!
Nieprawdopodobnym doświadczeniem było to że gdy film się zakończył ludzie spokojnie wstali, i BEZ JEDNEGO SŁOWA wyszli ! Ta nieprawdopodobna cisza była niesłychanie wymowna... również o tym że film jest dobry ! Można powiedzieć że ta cisza krzyczała :)
Nigdy wcześniej nie byłem świadkiem czegoś takiego, że ludzie wyszli z kina w takiej ciszy...
Dlatego wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na ten film, jest dobry i wart uwagi. Osoby szczególnie zainteresowane historią będą bardzo usatysfakcjonowane – gwarantuję !:)
poniedziałek, 3 grudnia 2007
Blog i pasjonujące pisma informatyczne
Okazało się że jako jedyny (w wynikach google) rozpoznał dokładnie ten sam problem pewnego autora CHIP co ja – jednak nie zaniechałem przygotowywania mojego tekstu... niebawem go opublikuję na mojej stronce WWW.
Znalazłem na tym blogu wiele bardzo interesujących artykułów i myślę że będę co jakiś czas zamieszczał tu linki do tych, które zainteresowały mnie najbardziej.
Dziś zapraszam na ów blog!:)
Oraz do zapoznania się z ciekawym tekstem poruszającym frapujący temat tego że dziś świat najnowszej techniki nie ma tego czegoś... :)
niedziela, 25 listopada 2007
Windows i bezpieczeństwo – czyli temat rzeka
Nowa luka w Windows 2000
oraz część druga:
Błąd w generatorze liczb pseudolosowych
Faktycznie muszę przyznać, że od lat protokół SSL (ang. Secure Socket Layer) jest traktowany jako bardzo bezpieczne rozwiązanie. Co ciekawe zwykle podkreślane było to że jest równie bezpieczny dla Windows jak i dla Linuksa... :-> :-P :-)
Jednak jak się okazuje (po raz kolejny): wszelakie implementacje dla Windows należy traktować jako szczególnie podatne na błędy, dziury itp.
Pozdrawiam !:)
Geniusz też może się pomylić...
Pragnę zaznaczyć, że sam mam wiele szacunku, szczególnie do jego rozumu. Jednak warto zaznaczyć, że nawet najwięksi potrafią się bardzo mylić (choć pragnę podkreślić, że cały czas mój szacunek pozostaje bez zmian).
Choć wydaje się to zupełnie niepotrzebne ze względu na postawioną tezę tego postu wesprę się cytatami, które podkreślają to jak wielkim człowiekiem był St. Lem. Zacytuję tu Andrzeja Wajdę (za wikicytatami):
“(...) człowiek o prawdziwych znamionach geniuszu.” oraz “Rzadko spotyka się kogoś, kto jak Stanisław Lem tak wnikliwie przenikał świat, którego my nie rozumiemy. (...)”
Naprawdę trudno się z tym nie zgodzić.
Jednak nie był to człowiek nieomylny, tak jak każdy pomimo wspaniałych światłych myśli, mógł się pomylić, a już najłatwiej jest się pomylić w tematyce politycznej (tu zastanawiające jest to że w tej tematyce zabierają głos dziennikarze, którzy reprezentują drastycznie mniejszy poziom od Lema, a mimo to nie przejmują się i wciąż plotą bzdury...). Naprawdę dużym wyczynem jest tak mówić i tak rozumieć politykę (oraz społeczeństwo), że to co się mówi ma sens i to co się prognozuje faktycznie będzie miało miejsce. Jak zaraz się przekonacie, sztuka ta jest większa od możliwości Lema...
Nim zacytuję ów wypowiedź, pragnę jeszcze zaznaczyć, że skoro Lem się może mylić, to warto aby nasze “elity” polityczne też się zastanowiły, że przecież nie można lansować siebie jako jedynych nieomylnych... ale właściwie to nie mój problem niech się martwią Ci co sobie takiego piwa naważyli...
A oto ów cytat:
- “Na szczęście Kaczyńscy przeminą, choć zdążą popsuć gospodarkę. Czeka nas zastój. Ale tylko przez cztery lata. Potem naród jak koń, któremu ktoś przystawił kaktus pod ogon, zacznie wierzgać i wszelki ślad po bliźniakach zaginie. Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia.”
Po pierwsze Kaczyńskim nie udało się zepsuć gospodarki (zastoju też nie było), a samo to raczej powinno się określić mianem sukcesu :) (jest on godny pozazdroszczenia dla wszystkich (byłych i nie byłych) partii). Po drugie ślad po Kaczyńskich nie zaginął... a los ten spotkał innych polityków, którzy jak widać sobie na to zasłużyli.
... gorzej tylko że moim zdaniem jeszcze wrócą :-( ...choć mam nadzieję, że jedynie w ramach progu wyborczego.
No cóż... nawet tak wielki człowiek jak St. Lem – może się pomylić... Dlatego niech będzie to przestrogą dla wszystkich tych, którzy starają się być wizjonerami: zastanówcie się dwa razy jeśli myślicie, że rozumiecie rzeczywistość na tyle aby ją prognozować (lub jak kto woli: przepowiadać...).
Drugi ciekawy wniosek jaki mi się nasuwa jest taki że Lem oskarżał braci Kaczyńskich o demagogię, populizm itp. On uważał że Oni nie są wstanie sprostać temu co obiecują. Oczywiście nikt nie jest wstanie spełnić wszystkich obietnic wyborczych (szczególnie tych najszczodrzejszych; tym bardziej jak się rządziło byle jak i krótko), ale jednak jest tu duży błąd w myśleniu. Dodam też że wielu moich kolegów rozumowało w podobnym tonie i mówili mi np. że nienawidzą demagogii owych braci.
Jednak błąd w myśleniu Pana St. Lema polega na tym, że nie był On sobie wstanie wyobrazić (!), że ktoś może obiecywać dużo więcej ! Bowiem nie dożył On czasów, w których wybory wygrało PO...
To ciekawe ! trzeba być naprawdę mistrzem, aby zagiąć wyobraźnię (rozum) takiego człowieka jak Stanisław Lem ! A jednak PO się to udało !
I pozwólcie, że nie będę tu przytaczał cytatów co to zostało naobiecywane :-P
Natomiast zupełnie logicznym rozumowaniem St. Lema jest to że jeśli ktoś naobiecuje zbyt dużo to jego koniec jest dość marny: “Oni po prostu znikną w tym bezmiarze obietnic bez pokrycia“. Myślę że słowa takiego człowieka należy traktować poważnie i wszyscy politycy PO powinni sobie to wziąć do serca, że wedle rozmaitych rozsądnych szacunków na (np.) 90% są skazani na wymarcie – więc by przetrwać muszą naprawdę zrobić to czego jeszcze nikomu się nie udało !
Bardzo im tego (niemożliwego) życzę, bo przecież oznaczałoby to dobrobyt dla wszystkich bez względu na partie polityczne, przekonania, wyznania itp.
Pozdrawiam Was !:)
Witam na moim blogu !:)
Witam wszystkich w poście rozpoczynającym mojego bloga ! Zapraszam wszystkich do odwiedzania go :)
Będę w nim zamieszczał przede wszystkim informacje związane z moimi zainteresowaniami, czyli np. z informatyką, multimediami, historią, techniką, s-f oraz moją działalnością pozazawodową.
Mam nadzieję, że będzie tu interesująco, szczególnie jeśli Ty drogi czytelniku będziesz się czynnie włączał w jego zawartość :) Do czego wszystkich namawiam !:)
Pozdrawiam i zapraszam !:)
Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.
Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.
W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...