czwartek, 11 sierpnia 2011

Andromeda - uczta SF w TV

W miniony piątek o 22:15 na TVP1 wyemitowano film The Andromeda Strain (pod tytułem "Andromeda znaczy śmierć"), czyli najnowszy miniserial telewizyjny o bardzo ciekawej fabule. Została ona wzorowana powtórnie na podstawie powieści Michaela Crichtona z 1969 roku. Dwa lata później pojawiła się pierwsza ekranizacja, którą gorąco Wam polecam, sporo różni się od najnowszej właśnie emitowanej wersji.

It's a bad day to be human

Obecna powstała w 2008 roku i zdecydowanie jest warta Waszej uwagi nie tylko poprzez pojawiające się tam nazwisko Scott (Ridley i Tony), jest to nowa adaptacja, która trzyma odpowiedni poziom. Zapewne nie muszę Wam tłumaczyć, że The Andromeda Strain to klasyka SF i absolutnie obowiązkowa lektura dla każdego wielbiciela SF lub thrillerów o podstawach: naukowych, socjologicznych, etycznych, biologicznych, politycznych itp. Oto komentarz jednego z internautów "One of the best Sci-Fi movies ever. No doubt about it.".


Andromeda Strain - Mysterious Trailer

Odnośnie najnowszej wersji czytamy w Wikipedii:
    Part one of The Andromeda Strain averaged 4.8 million total viewers, making it the second most-watched A&E program ever, behind Flight 93. Part two averaged 5 million total viewers.
Dlatego zachęcam Was do obejrzenia w piątek drugiej, ostatniej części, choć jeśli nie widzieliście pierwszej to bardzo dużo straciliście - w razie czego piszcie do mnie mogę Wam podesłać obie części.


The Andromeda Strain (2008) Movie Trailer


Jeszcze innym aspektem tematu jest to, że treść Andromedy nie powinna być traktowana jedynie jako czyste SF, jak czytamy w Wikipedii:
    Controversy

    While most people would think of "Andromeda Strain" as science fiction, this is not entirely true. The U.S. Space program pursued aspects of Biological Warfare. This is documented by the Nobel Laureate (microbial genetics) Joshua Lederberg. Joshua Lederberg while under contract at Camp Detrick to work in Biological Warfare also worked in U.S. Space program Space Science Board (SSB). Joshua Lederberg explicitly pointed out his work in Biological Warfare in relations to the U.S. Space program. Dr. Lederberg also felt that the U.S. public should be educated about Biological Warfare, and a book or film like "Andromeda Strain" certainly was convenient educationally (or as propaganda).


Update:
Oto zwiastuny pierwszej ekranizacji:


Andromeda Strain TrailerAndromeda Strain Trailer (1971)Update:
No niestety... druga część mnie nieco rozczarowała, miała sporo dłużyzn (wątek dziennikarza) i nie trzymała w napięciu w stosunku do wcześniejszej ekranizacji. Jest to zdecydowanie uwspółcześniona wersja, z nowymi wątkami, np. mocno zarysowanym wątkiem ochrony środowiska, dużym naciskiem na politykę itp. Polityka jest istotna, dobrze że autorzy filmu wskazują na to że ludzie których wybieramy do rządzenia faktycznie są w wielu wypadkach dla nas najważniejszymi osobami, mają wypływ na nas i naszą przyszłość - ale tutaj w mojej ocenie przesadzono z tym.

Wyraźnie widoczny jest też tutaj spadek poziomu i jakości dialogów. Może jest to znak czasu i różnica blisko 40 lat w kinematografii to wyraźnie widoczne zmiany, które zarysowują się w społeczeństwach ?

Ogólnie bardziej polecam ekranizację z 1971 roku, nawet pomimo tego, że dzieli je tak duży kawał czasu (a przez to i jakości wykonania).

2 komentarze:

My SciFi Universe pisze...

Widziałem obie wersję i zdecydowanie wolę tą starszą. To jest prawdziwe Hard SF (a takie rzeczy lubię). Nowa wersja, hmm... nawet miło się ogląda ale zrobili z tego bzdurę na poziomie tylko nieco wyższym niż filmy od SyFy Channel :).

Tdc pisze...

He he ;) racja. Ja też bardzo lubię hard SF.

No i gratuluję nowego bloga, zapowiada się fajnie i trzyma poziom.Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...