sobota, 10 października 2009

Prelekcja: Historia komputerowych gier 3D

Przynajmniej co roku staram się promować gry komputerowe oraz zaszczepiać wiedzę dotyczącą historii ich powstania, co wiąże się nieodłącznie z zaprezentowaniem sylwetek wizjonerów i geniuszy, którzy często projektowali pionierskie wynalazki, nie mające sobie równych po dzień dzisiejszy. Do tego celu służy dwuczęściowa prezentacja, którą po raz pierwszy zaprezentowałem na konwencie Alderaan 2004:
    - „Historia komputerowych gier 3D przez pryzmat firm ATARI i LUCASFILM” część I

      (ponad 234 slajdy)

    - „Historia komputerowych gier 3D przez pryzmat firm ATARI i LUCASFILM” część II

      (ponad 91 slajdów + prezentacje gier wraz z możliwością pogrania:))

Poznań Game Arena 2009 (autor zdj. Yosh)

Część pierwsza


Rozpoczynam od wydarzeń, które rozpoczęły erę komputerów domowych i konsol, następnie przybliżam trudne początki rynku gier wideo i firmy Atari. Dodatkowo jest mowa o wielu innych ciekawych wydarzeniach z tamtego okresu, np. powstanie internetu, rozwój multimedialnych komputerów i konsol, demoscenie, osiągnięciach G. Lucasa itp. Wspominam o takich firmach jak: Apple, Commodore, IBM, Sinclair Research, Lucasfilm (oraz LucasArts), Xerox, Microsoft i innych.

Historia komputerowych gier 3D przez pryzmat firm ATARI i LUCASFILM

Część druga


Skupiam się na omawianiu i prezentowaniu pierwszych gier 3D na komputery domowe oraz automaty (arcade), w tym jest wiele czasu na granie w te gry - atrakcja dla słuchaczy;)
Omawiam jak i dzięki komu powstawał rynek gier i zatrzymuję się na kolejnych grach głównie 3D (ale jeśli czas pozwala to mam też przygotowane kamienie milowe gier 2D). Wnikam w generowanie i wyświetlanie grafiki 3D, tworzenie gier, zdobywanie rynku przez gry oraz wiele innych.

Prelekcja o historii gier 3D na konwencie Avangarda 2008
Konwent Avangarda 2008 (autor zdj. Spider)

Opis w formie reklamy zachęcający do tej prelekcji na targach poznańskich jest w poście Historia gier na Poznań Game Arena 2k9.


Bardzo chętnie zaprezentuję ten materiał na wszelkich konwentach, szkoleniach, targach związanych z: informatyką, cybernetycznymi multimediami, interaktywną rozrywką, fantastyką itp. Osoby poszukujące ze mną kontaktu proszone są o dopisywanie się w komentarzach do tego posta (jest to dobra forma kontaktu, bo ja od razu dostaję powiadomienie).

Istnieje też możliwość prezentacji tego zagadnienia w ujęciu bardziej specjalistycznym, czyli „Historia multimedialnej techniki komputerowej przez pryzmat narodzin rynku gier” oraz „Trójwymiarowa animacja RT w świetle pierwszych, interaktywnych produkcji”.

Wymagania: projektor oraz komputer, na którym zainstaluję odpowiednie oprogramowanie oraz uruchomię slajdy. Komputer powinien mieć podłączone nagłośnienie, tak aby prezentowane materiały nie były nieme;) Mile widziany mikrofon z nagłośnieniem ;) Każda z części trwa dwie godziny.


Do tej pory, prelekcja prezentowana była między innymi na:
    - Confidence 2010
    - Poznań Game Arena 2009
    - Avangardzie 2008
    - U-BOTcie 2007

Polskie demko "Numen" (Atari XL/XE)
najbardziej ceniona produkcja na świecie!

Inne prelekcje:
    - „Smaczki najmiodniejszych filmów SF”

      (część pierwsza około 800 + 200 slajdów) Polcon 2009

    - „Zemsta... na widzach”

      (ponad 260 slajdów) Coruscon 2005, 2006, U-Bot 2007

    - „Bezpieczeństwo teleinformatyczne w ujęciu praktycznym”

      (ponad 860 slajdów)

Brak komentarzy:



Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...