czwartek, 15 września 2011

Gwiezdne Wojny na Blu-ray już jutro

Kiedyś popularne było hasło:
  Po co wybudowano kina ?
  Abyśmy mogli zobaczyć w nich Gwiezdne Wojny !
Już jutro 16 września odbywa się polska premiera sagi na najnowszym nośniku jakim jest Blu-ray Disc (BD), czyli jest to pierwsze na świecie wydanie tego filmu w jakości HD. Wygląda na to, że nic tylko się cieszyć, ale jednak jest bardzo źle, znów polski wydawca sprzedaje nam niepełnowartościowy produkt. Ale zacznijmy od początku...

pudełko Gwiezdne Wojny Blu-ray

Wszystko wg woli George'a Lucasa

W dniu 14 sierpnia 2010, George Lucas zapowiedział, że wszystkie sześć filmów Star Wars ukaże się jesienią 2011 r. na Blu-ray Disc. To z pewnością ucieszy wielu miłośników sagi, gdyż cyfrowe wydania GW są bardzo spowolnione.

Początkowo nawet w Polsce GW zostały wydane na VHS nawet dość szybko, choć na rynku było wiele podróbek z fatalnym dubbingiem. Przez długi czas George Lucas w ogóle nie chciał wydawać filmów na DVD mimo, że był to już powszechny nośnik na całym świecie. Nie wiem co konkretnie było przyczyną takiego postanowienia, ale faktycznie George się swojego postanowienia konsekwentnie trzymał całymi latami, doprowadzając do sytuacji, w której chyba już wszystkie filmy zostały wydane tylko nie GW.

I trwałoby tak dłużej gdyby nie fakt, że na całym świecie rosła skala dziwnych kopii pirackich o marnej jakości. Początkowo była to głownie wersja DivX (najczęściej zgrywana z VHS), dostępna na płytkach CD lub ściągana z internetu, potem pojawiło się nielegalne wydanie DVD (różni się okładką). Zdaje się że to właśnie gigantyczne piractwo spowodowało zmianę zdania George'a Lucasa, zapewne chodziło o to, że tak wiele osób na całym świecie kupiło już wersję piracką, że obawiano się o sprzedaż legalnego wydania. Dlatego padła szybka i zaskakująca decyzja, że wydanie DVD pojawi się - jak zwykle było perfekcyjnie przygotowane (wiele wydań filmów GW na DVD zbierało szereg nagród i wyróżnień).

Miłośnicy dwóch trylogii byli bardzo zadowoleni, choćby z jakości obrazu i dźwięku, jednak ja nie byłem zadowolony z jakości obrazu, był on dobry ale jednak mocno zaszumiony (źle dobrane parametry) jak na takie wydanie i to z THXem.
Okazało się że wprawni użytkownicy z wersji DivX potrafili osiągnąć lepszą jakość obrazu (choć nie jego rozdzielczości), jak brak zaszumienia oraz jakość koloru, w końcu w zakładce DivX znajduje się suwak saturation już chyba w wersji 3.x.

Wersja HD

Następnym krokiem była wersja HD, ja jako niezadowolony z jakości DVD, bardzo czekałem na nią. Tu nastąpił następny zwrot akcji, okazało się że nawet do Polski trafiła okrojona wersja HD, która krążyła po świecie od jakiegoś czasu. Nawet fani SW mieli problem aby ją zdobyć, bo George Lucas był wściekły z powodu tego wycieku i wszczął niezłą nagonkę. Wielu fanów nie wierzyło, że w ogóle istnieje wersja filmu w jakości HD gdyż, przecież pierwszy film pochodził z 1977 roku, jednak faktycznie taka wersja była, a jej jakość była nieprawdopodobna.

Podobno ta wersja filmu pochodziła z jakiejś prelekcji George'a Lucasa, miał on taką personalną wersję HD o nieco zmniejszonej jakości (rozdzielczość była HD ale jakość nieco zmniejszona), to taka wersja przenośna. W końcu zwróćmy uwagę, że w pierwszym wariancie na Blu-ray Discu możemy nagrać 25 GB danych (w najnowszym 128 GB - swoją drogą ciekawe ilu warstwowe będzie to wydanie GW ), wiec jeśli przemnożymy to przez 6 filmów wychodzi nam 150 GB, tyle wtedy miały dostępne dyski twarde ! skopiowanie takich danych czy ich przenoszenie nie było takie łatwe.
Film ten wyciekł podobno w ten sposób, że ktoś po jednej z prelekcji George'a Lucasa w USA, dorwał się na moment do jego laptopa i skopiował filmy. W ten sposób cały świat bawił się wersją HD, choć nie była ona tak łatwo dostępna jak wersje nieHD, a to pewnie ze względu na dużą pojemność filmów oraz fakt, że mało który komputer był zdolny te filmy odtwarzać bez problemów:P Dochodził do tego też raban jaki wszczął George Lucas, większość osób które posiadały tę wersję nie udostępniały jej w tak oczywisty sposób.

Jednak już jutro każdy z nas może się przekonać, że wersja HD tych filmów faktycznie istnieje i jest rewelacyjna nawet pomimo dużego rozrzutu czasowego w powstawaniu poszczególnych odcinków serii.

Polska znów na końcu świata

Tu jednak zaczynają się schody, po raz kolejny premiera polskiego wydania GW przebiega w atmosferze małego skandalu i niezadowolenia. Tym razem problem jest z jakością, jak czytamy na Bastionie:
  Wersja wydana u nas w kraju nie będzie posiadała angielskiej ścieżki dźwiękowej zakodowanej w DTS HD MA 6.1 w jakości 4362 kbps! Taka ścieżka dźwiękowa w naszym wydaniu będzie dostępna ale w języku niemieckim.
  Polski dystrybutor do wersji polskiej wprowadził angielską ścieżkę DTS jedynie w jakości 768 kbps.
Wygląda na to, że osoby ceniące jakość HD będą musiały się przyzwyczaić do takich słów jak "ercwu dicwu" i innych ;):)

Warto podkreślić, że w obecnej wersji nie tylko poprawiono jakość dźwięku, ale niemal nagrano go od początku o czym można przeczytać w tym miejscu.

Komentarze internautów są przykładowo takie (Lord Sidious - istotna osoba w fandomie):
  słychać, nie słychać. (...) Więc czy dźwięk będzie nam zajmował 768 kbps czy 4362 kbps ma różnicę. Nie zmieni się głos aktora, nie usłyszymy żadnych dodatkowych efektów, mało tego różnica przy oglądaniu filmu raz czy drugi, faktycznie nie będzie aż tak zauważalna. Gdyby to był film, który obejrzę raz i odstawię na półkę, można to przeżyć. Ale to są Gwiezdne Wojny, odnowione, stworzone pod BD, to filmy które nie tylko chcę oglądać ale się w nie wpatrzyć i wsłuchać i to ostatnie jest tu najważniejsze. Wtedy dźwięk HD robi różnicę, bo znając film a także jego ścieżkę dźwiękową będzie dużo łatwiej wychwycić wszelkie niuanse, zdecydowanie inne niż "Nooo" czy nowy dźwięk smoka krayt. 768 to wywalenie pieniędzy w błoto, skoro Wood poprawiał dźwięk by wykorzystać maksymalnie możliwości BD i mamy słuchać "wersji DVD", to zestaw powinien być tańszy. Bo niepotrzebnie wprowadzają pewne szumy, które już z filmu usunięto.
Firmą odpowiedzialną za całe zamieszanie od lat jest Imperial CinePix, znany powszechnie jako Imperial Entertainment (nazwa do 2007 roku).

Jaka cena?

Obecnie w internecie można już kupić polskie wydanie 9 płyt Blu-ray za cenę wahającą się pomiędzy 399 a 348 zł (to za komplet bez polskiej wersji językowej), choć oczywiście wysyłka odbywa się po dniu jutrzejszej premiery. Około 400 zł to z jednej strony największa kwota jaką kiedykolwiek trzeba było zapłacić za cyfrowe wydanie tego filmu, z drugiej strony jeśli dzielimy to wydanie na 6 filmów to wychodzi jedynie 66 zł za film, jeśli na płyty to wychodzi 44 zł za płytę Blu-ray, co w obu przypadkach jest ceną bardzo niską szczególnie jeśli wiemy, że wydania tych filmów zawsze są perfekcyjne jeśli chodzi o: opracowanie, jakość wykonania oraz zamieszczone dodatki w postaci dokumentów, komentarzy oraz ukrytych materiałów, które użytkownik ma za zadanie odnaleźć.

Jednak dla miłośników jakości, języka angielskiego oraz niskich cen, bardzo dobre rozwiązanie sugeruje Lord Sidious:
  Na razie wydanie bez polskich podpisów i dubbingu, nadal sprawia, że będę miał ochotę odkrywać sagę. No i jeszcze czysta świadomość, że chciwy Imperial nie zarobi na mnie ani grosza (i znów dostaną bana na kupowanie ich produktów), a ja zaoszczędzę 150 PLN. Saga na BD na brytyjskim Amazonie kosztuje koło 54 funtów z WYSYŁKĄ. Jak się trochę poczeka, wyniesie to 250 PLN ;). W sam raz, można jeszcze dokupić sobie z 2 filmy, które u nas wyda Imperial :P. I radzę innym zrobić to samo. Fanów Star Wars pokarało głupokowatymi dystrybutorami filmów. Cóż Galapagos na mnie nie zarabia, skoro Imperial też nie chce, proszę bardzo.
I trudno nie przyznać racji, ja zdaje się, że skorzystam właśnie z tej opcji. Dodam jeszcze na marginesie, że przy projektowaniu standardu Blu-ray nie wygłupiono się tak bardzo jak przy DVD i wprowadzono podział jedynie na 3 regiony świata, my znajdujemy się wraz z Anglią w B/2, więc przy takim zakupie nie zmieniamy regionu;)

Opis zawartości

Edycja Complete Saga zawiera:

DYSK 1 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD I MROCZNE WIDMO
- Komentarz audio: George Lucas, Rick McCallum, Ben Burtt, Rob Coleman, John Knoll, Dennis Muren i Scott Squires
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

DYSK 2 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD II ATAK KLONÓW
- Komentarz audio: George Lucas, Rick McCallum, Ben Burtt, Rob Coleman, Pablo Helman, John Knoll i Ben Snow
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

DYSK 3 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD III ZEMSTA SITHÓW
- Komentarz audio: George Lucas, Rick McCallum, Rob Coleman, John Knoll i Roger Guyett
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

DYSK 4 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD IV NOWA NADZIEJA
- Komentarz audio: George Lucas, Carrie Fisher, Ben Burtt and Dennis Muren
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

DYSK 5 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD V IMPERIUM KONTRATAKUJE
- Komentarz audio: George Lucas, Irvin Kershner, Carrie Fisher, Ben Burtt and Dennis Muren
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

DYSK 6 - GWIEZDNE WOJNY: EPIZOD VI POWRÓT JEDI
- Komentarz audio: George Lucas, Carrie Fisher, Ben Burtt and Dennis Muren
- Komentarz audio z archiwalnych wywiadów z obsadą i ekipą filmową

Czas trwania: 13:25:00

Dźwięk: angielski 6.1 Descrete DTS, polski 5.1 DD, hiszpański 5.1 DTS, niemiecki 5.1
Format: 16:9

Napisy:angielskie, polskie, hiszpańskie, portugalskie, niemieckie, mandaryńskie, arabskie, greckie, węgierskie, islandzkie, hebrajskie; komentarze audio: hiszpańskie, niemieckie, mandaryńskie

Dodatki: Komentarz audio: George Lucas, Carrie Fisher, Ben Burtt and Dennis Muren

3 bonusowe dyski:

DYSK 7 - NOWOŚĆ! ARCHIWA GWIEZDNYCH WOJEN: EPIZODY I-III
- Zawiera: niewykorzystane, rozszerzone i alternatywne sceny, prezentacje rekwizytów, makiet i kostiumów, rysunki, wywiady z obsadą i ekipą filmową, przegląd archiwów Lucasfilm i wiele więcej.
  Star Wars: Episodes I-III Archives

  - Including deleted, extended and alternate scenes
  - Prop, maquette and costume turnarounds
  - Matte paintings and concept art
  - Supplementary interviews with cast and crew
  - A flythrough of the Lucasfilm archives and more

  AUDIO: English: Dolby Digital, NAPISY: N/A
DYSK 8 - NOWOŚĆ! ARCHIWA GWIEZDNYCH WOJEN: EPIZODY IV-VI
- Zawiera: niewykorzystane, rozszerzone i alternatywne sceny, prezentacje rekwizytów, makiet i kostiumów, rysunki, wywiady z obsadą i ekipą filmową, przegląd archiwów Lucasfilm i wiele więcej.
  Star Wars: Episodes IV-VI Archives

  - Including deleted, extended and alternate scenes
  - Prop, maquette and costume turnarounds
  - Matte paintings and concept art
  - Supplementary interviews with cast and crew and more

  AUDIO: English: Dolby Digital, NAPISY: N/A
DYSK 9 - GWIEZDNE WOJNY: MATERIAŁY DOKUMENTALNE

- NOWOŚĆ! Gwiezdni Wojownicy (2007, Kolor, 84 min.) - Niektórzy fani Gwiezdnych Wojen chcą kolekcjonować figurki przedstawiające bohaterów sagi... Ci fani sami chcą być takimi figurkami! Hołd złożony Legionowi 501, globalnej organizacji entuzjastów kostiumów - ten dogłębny dokument pokazuje jak super-fan-klub promuje zainteresowanie filmem przez organizowanie najróżniejszego rodzaju imprez na całym świecie.

- NOWOŚĆ! Rozmowa z mistrzami: Imperium kontratakuje 30 lat później (2010, Kolor, 25 min.)
George Lucas, Irvin Kershner, Lawrence Kasdan i John Williams patrzą wstecz na proces powstawania epizodu Imperium Kontratakuje - dogłębny dokument retrospektywny Lucasfilm, upamiętniający 30 rocznicę powstania filmu. Mistrzowie dyskutują o jednym z najpopularniejszych filmów ws zechczasów.

- NOWOŚĆ! Star Wars Spoofs (2011, Kolor, 91 min.) - Niech farsa będzie z tobą! Ciesz się przezabawną kolekcją parodii, powstałych przez ostatnie lata, wśród których znajdziesz klipy Głowy Rodziny, Simpsonów, Jak poznałem waszą matkę i wiele innych - nie przegapcie też jedynego w swoim rodzaju hołdu muzycznego, który Weird Al Yankowic złożył Mrocznemu Widmu.

- Jak powstały Gwiezdne Wojny (1977, Kolor, 49 min.) - Zobacz niesamowite materiały zakulisowe i dowiedz się jak oryginalne Gwiezdne Wojny trafiły na wielki ekran. Fascynujacy dokument, prowadzony przez C-3PO i R2-D2. Posłuchaj wywiadów z Georgem Lucasem i zobacz występy Marka Hamilla, Harrisona Forda i Carrie Fisher.

- Imperium Kontratakuje: SPFX (1980, Kolor, 48 min.) - Odkryj tajemnice tworzenia filmów z odległej galaktyki. Prowadzony przez Marka Hamilla dokument pozwala zajrzeć za kulisy i zobaczyć sekrety zachwycających efektów specjalnych, które przeniosły wizję Gwiezdnych Wojen i Imperium Kontratakuje Georga Lucasa w rzeczywisty wymiar!

- Klasyczne Stwory: Powrót Jedi (1983, Kolor, 48 min.) - Wejdź za kulisy pracy z kostiumami Powrotu Jedi. Dogłębna eksploracja technik, z których korzystał George Lucas by stworzyć klasyczne stwory i postacie występujące w filmie. Calość prowadzą Carrie Fisher i Billie Dee Williams.

- Anatomia Dewback (1997, Kolor, 26 min.) - Zobacz jak efekty specjalne Gwiezdnych Wojen stały się jeszcze bardziej specjalne dwie dekady później! George Lucas tłumaczy i demonstruje jak jego zespół przetransformował oryginalne kreatury z Dewback z nieelastycznej gumy (oryginalna edycja z 1977r.) w niemal żywe, oddychające stwory z Edycji Specjalnej Gwiezdnych Wojen 1997.

- Technologia Gwiezdnych Wojen (2007, Kolor, 46 min.) - Eksploracja technologicznych aspektów pojazdów, broni i akcesoriów pojawiających się w filmie. Konsultacje naukowe dotyczące fizyki, inżynierii i astronomii, sprawdzające wiarygodność Gwiezdnych Wojen na podstawie dzisiejszych osiągnięć nauki.
  Star Wars: The Star Wars Documentaries

  - Star Warriors (2007, Approximately 84 minutes)
  - A Conversation with the Masters: The Empire Strikes Back 30 Years Later (2010, Approximately 25 minutes)
  - Star Wars Spoofs (2011, Approximately 91 minutes)
  - The Making of Star Wars (1977, Approximately 49 minutes)
  - The Empire Strikes Back: SPFX (1980, Approximately 48 minutes)
  - Classic Creatures: Return of the Jedi (1983, Approximately 48 minutes)
  - Anatomy of a Dewback (1997, Approximately 26 minutes)
  - Star Wars Tech (2007, Approximately 46 minutes)

  AUDIO: English: Dolby Digital, NAPISY: N/A
Informacje które tu zamieściłem pochodzą od sprzedawców i różnią się, więc mogą tutaj się znajdować jakieś drobne nieścisłości.

Podsumowanie + co dalej ?

No cóż, albo kupujemy wersję z UK, albo w PL i cieszymy się szprechowaniem, albo dajemy sobie spokój z wersją HD i oglądamy taką wersję jaką łaskawie wciska nam w Polsce dystrybutor :/
Faktycznie chyba nie warto dopłacać do dystrybutora, który od prawie 20 lat ma nas bardzo głęboko w pewnym miejscu gdzie światło nie dochodzi i można kupić sporo tańszą wersję UK. Przypomnę, że jeszcze się nie spotkałem w wydaniu firmy Imperial aby jakikolwiek dodatek posiadał polskie tłumaczenie choćby w napisach, a przecież bardzo atrakcyjne wydania tych filmów to właśnie bogate i ciekawe dodatki (jakoś szczególnie brak języka PL nie jest ważny dla mnie, ale brak dobrej jakości angielskiego już tak). Dlatego w mojej ocenie takie zachowania powinny być ścigane np. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podobnie jak ścigane jest wprowadzanie na rynek produktów bez polskiej instrukcji.

Co dalej ? George Lucas już dziś myśli o następnych posunięciach, z dużym prawdopodobieństwem filmy zostaną poddane dalszej drobiazgowej obróbce, tym razem w celu powstania wersji trójwymiarowej. Już w 2010 (28 września) zapowiedziano, że 6 epizodów zostanie przygotowane do wydania w takiej wersji, w 2012 możemy się spodziewać wersji 3D pierwszego epizodu The Phantom Menace w kinach, a w roku 2015 możemy się spodziewać epizodu czwartego A New Hope.

Gwiezdne Wojny w wersji 3D to może być faktycznie coś wartego uwagi, choć niestety ja jestem z obecnej technologii bardzo niezadowolony, gdyż okropnie miga :/


Update:
W tym miejscu możemy przeczytać o zmianach dokonanych w filmach do tego wydania.


Update:
W tym miejscu polscy fani mogą dać upust swojemu niezadowoleniu z tego co nam uczynił Imperial (www.nooooooooooooooo.com). Jak widać w tej chwili dokonało tego 47 tys. osób.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...