niedziela, 24 kwietnia 2011

Historia ILM - dziś w TV

Dziś o godzinie 18:00 na kanale Viasat History wyemitowany zostanie 3 odcinek z serii "Z pioniera w milionera", który będzie omawiał historię firmy Industrial Light & Magic, założonej przez George'a Lucasa, znanego z takich filmów jak: THX-1138, seria Gwiezdne Wojny, seria Indiana Jones, Amerykańskie graffiti oraz wiele innych.

George Lucas i J.J. Abrams
George Lucas i J.J. Abrams

Industrial Light & Magic (ILM) to założona w 1975 roku wytwórnia efektów specjalnych przez George'a Lucasa na potrzeby powstającego filmu "Gwiezdne Wojny - nowa nadzieja". Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak duży wkład miał George Lucas w rozwój szeroko pojmowanej techniki, ILM co prawda jeszcze do lat 80. nie zarabiało na siebie, gdyż jeszcze nie istniał wystarczająco rozwinięty rynek, jednak tworzył i udoskonalał techniki filmowe, ale nie tylko. Przykładowo wprowadzał pionierskie rozwiązania informatyczne, takie jak algorytmy, które są do dziś wykorzystywane np. w dzisiejszych kartach graficznych.

W początkowym okresie istnienia ILM zasłynął poprzez produkcję pionierskich efektów specjalnych do pierwszych trzech części Gwiezdnych Wojen, następnie został wydzielony nowy oddział Lucasfilm Games, zajmujący się wraz z firmą Atari, pionierską grafiką 3D oraz grami komputerowymi. W latach 80. pojawiały się pierwsze filmy wymagające wysokiej jakości efektów specjalnych, dziś uznawanych za przełomowe momenty oraz klasykę kina. Niestety filmów tych nie było wtedy zbyt dużo i George Lucas, musiał z własnej kieszeni utrzymywać firmę, wiedząc że zapotrzebowanie na efekty specjalne w przemyśle filmowym wzrośnie. Oczywiście miał rację, już w latach 90 w Ameryce ale i w innych częściach świata powstało wiele innych firm tworzących efekty specjalne.

W Wikipedii jest rozdział "przełomowe momenty", gdzie możemy przeczytać o najistotniejszych osiągnięciach ILM:
  * 1982: pierwsza scena całkowicie wygenerowana komputerowo, sekwencja z "Genesis" w Star Trek II: Gniew Khana
  * 1985: pierwsza postać całkowicie wygenerowana komputerowo, "rycerz z witrażu" w Piramida strachu
  * 1988: pierwsza sekwencja morfingu [płynne przejście między obrazami], w Willow
  * 1989: pierwsza postać wygenerowana za pomocą grafiki 3D, wodny twór w Otchłań
  * 1991: pierwszy częściowo wygenerowany komputerowo główny bohater, T-1000 w Terminator 2: Dzień sądu
  * 1992: pierwsza wygenerowana komputerowo tekstura skóry, w Ze śmiercią jej do twarzy
  * 1993: pierwszy kompletny i szczegółowy żywy organizm wygenerowany w technice cyfrowej, dinozaur w Parku Jurajskim, dzięki któremu ILM otrzymało trzynastego Oscara
  * 1995: pierwsze wygenerowane komputerowo fotorealistyczne włosy oraz futro (cyfrowy lew i małpy) w Jumanji
  * 1996: Pierwszy kompletnie wygenerowany komputerowo główny bohater, Draco w Ostatni smok
  * 1999: Pierwsza postać wygenerowana komputerowo z kompletną ludzką anatomią, Imhotep w Mumii
W firmie opracowano wiele nowych technologii: nowe algorytmy, pionierskie oprogramowanie (np. do edycji grafiki, filmów itp.), standardy, certyfikaty, techniki przetwarzania i edycji filmów np. cyfrowe nieliniowe po raz pierwszy wykorzystane w serialu młody Indiana Jones oraz wiele innych.

Do dziś studio pracowało przy produkcji ponad 300 filmów, z pośród których wymienić można przykładowo: Park Jurajski, Kto wrobił królika Rogera?, Otchłań, Terminator, Transformers, Faceci w czerni, Avatar, Jestem numerem cztery oraz serie Piraci z Karaibów, serie przygód o Harrym Potterze i wiele, wiele innych. Niemal każdy z tych filmów to największe wydarzenia w historii filmu, w tym ze szczególnym wkładem w dziedzinie zastosowanej nowatorskiej technologii.

Ten gigantyczny dorobek zaowocował otrzymaniem 17 Oscarów w kategorii najlepszych efektów specjalnych (do 2009 roku) oraz 23 nominacji.


Dlatego dzisiejszy dokument będzie zapewne opowiadał ciekawą historię jednego z najistotniejszych pionierów USA swego pokolenia oraz takich zagadnień jak: efekty specjalne, Gwiezdne Wojny, gry komputerowe, ówcześni twórcy filmów oraz może i będzie mowa o Atari.

Zapowiada się interesujący dokument, więc gorąco zachęcam do obejrzenia;)


Update:
Emisja odbyła się o godzinie 18:55 na kanale AleKino! to była premiera filmu dokumentalnego pt. Industrial Light & Magic: Tworzenie niemożliwego (strona Ale Kino!):
  Industrial Light & Magic: Creating The Impossible

  dokument, USA, 2010, 57 min

  reżyseria: Leslie Iwerks
  obsada: George Lucas, Tom Cruise, Steven Spielberg, Ron Howard, Samuel L. Jackson
- sorry za błąd (jestem chory i ledwo się trzymam na nogach).

Na stronie Ale Kino! czytamy między innymi:
  (...) Jeśli uświadomimy sobie, że pierwsze komputerowe efekty specjalne powstawały, gdy nam nie śniły się jeszcze komputery ATARI, a Internet raczkował, podejdziemy do działań pionierów z jeszcze większym uznaniem.

Następna emisja: 27 kwietnia, środa, godz. 17:05.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...