piątek, 30 maja 2014

Przemoc w grach - fakty

Na stronce zGRAna rodzina, skierowanym do rodziców o grach, Ela Rydzewska opublikowała ciekawe fakty dotyczące gier w tekście pt. Czy gry wzmagają agresję?.

To wartościowy artykuł (swoją droga ciekawy), gdyż komentuje i omawia konkretne fakty i badania naukowe (z linkami do nich!). Podkreślam to gdyż większość artykułów nawet w najbardziej poczytnej prasie stara się nam wmówić "że naukowcy" to czy tamto, a nie są podawane żadne dane, fakty czy linki do źródeł. Niestety jak wskazują badania prowadzone przez moich znajomych najczęściej takich badań wcale nie było (jedynie chce się ludzi zainteresować tzw. kaczką dziennikarską) lub doszły do innych wniosków, a "dziennikarz" po prostu ich nie zrozumiał lub celowo przeinaczył (aby artykuł był bardziej poczytny).

Ja w temacie gier i przemocy napisałem post w 2012 roku pt. Znów masakra, znów winne gry (odnośnie głośnej wtedy masakry), gdzie temat potraktowałem od nieco innej strony. Mianowicie skupiłem się na faktycznych zainteresowaniach i zachowaniach graczy oraz tym że dziennikarze bezmyślnie powtarzają jawne bzdury o grach, a jak można wywnioskować z powyższych linków do badań, które przytacza Ela Rydzewska, to raczej nigdy im się nie chciało po źródła sięgać. Problem w tym, że dziennikarze notorycznie przekazują nam bzdury, które jawnie zaprzeczają faktom, a większość słuchaczy czy czytelników bezmyślnie przyjmuje te brednie za swoje :-(

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...