środa, 27 października 2010

Ciekawostki z i o filmie Duch (Poltergeist)

Na moich prelekcjach proszony jestem o publikowanie na blogu ciekawostek z różnych filmów. Dlatego dla Was, dziś prawdziwa klasyka horroru Duch (ang. Poltergeist) film z 1982 w reżyserii Tobe'a Hoopera (producentem, monatażystą i scenarzystą był Steven Spielberg). Jak czytamy na Wikipedii dziś uważany za film kultowy.

Poltergeist poster

Film zapadł dość mocno w ludzkiej pamięci i jest niezwykły na wielu płaszczyznach. Wiąże się z nim także wiele ciekawych, a nawet szokujących faktów.

Oto co udało mi się opracować na podstawie Wikipedii:
 1. Film ten wywołał ogromne zainteresowanie wśród widzów. Zostały nakręcone jeszcze dwie jego kontynuacje, które – wspólnie z oryginałem – złożyły się na filmową serię.

 2. W trzech segmentach cyklu grała ta sama aktorka – Heather O'Rourke. Początkowo rolę Carol Anne Freeling miała zagrać Drew Barrymore, siostrzenica Stevena Spielberga (której kariera rozpoczęła się od filmu E.T.).

 3. W roku 1983 film nominowano do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy montaż efektów dźwiękowych, najlepsze efekty wizualne oraz najlepsza muzyka oryginalna. Steven Spielberg i Frank Marshall odebrali Saturna za najlepszy horror, Dorothy J. Pearl odebrała Saturna za najlepszą charakteryzację, a Zelda Rubinstein została nagrodzona Saturnem za najlepszą aktorkę drugoplanową. Poza tym film był nominowana do Saturna w trzech innych kategoriach: najlepsza aktorka, reżyser i muzyka. Richard Edlund dostał BAFTĘ za efekty specjalne.

 4. Duża liczba aktorów oraz członków ekipy realizacyjnej zginęła w dziwnych okolicznościach po nakręceniu filmów, toteż zaczęto mówić o "Klątwie Poltergeista" (ang. Poltergeist Curse).

   Dwie młode aktorki zmarły w wieku 12 i 22 lat.

    Aktorki Heather O'Rourke (Carol Anne) oraz Dominique Dunne (Dana) są pochowane na tym samym cmentarzu. Dominique została zamordowana w 1982 roku przez swojego chłopaka, a Heather zmarła sześć lat później z powodu złej diagnozy – kolki jelitowej. (inne osoby również zmarły w wyniku problemów zdrowotnych).

   Oto nazwiska najczęściej wiązane z ową klątwą: Dominique Dunne, Julian Beck, Will Sampson oraz Heather O'Rourke.

  Tabliczka na grobie Heather O'Rourke. Napis głosi: Heather O'Rourke, ukochana córka i siostra. "Carol Anne" w Duchu część I, II i III.

 5. Głos tytułowego "Ducha" to w istocie przerobiony ryk lwa z logo wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.

 6. Ręce, które zrywają skórę z twarzy jednego z bohaterów filmu – parapsychologa, należą do Stevena Spielberga (część pierwsza).

 7. Spielberg (scenarzysta), jako niespodziankę dla swojego przyjaciela George'a Lucasa, umieścił też w pokoju dziecięcego bohatera dużo figurek z filmu Gwiezdne wojny.

 8. W scenie duszenia Robbie'go (Oliver Robins) przez klauna jego ręce były bardzo silnie złączone i chłopiec naprawdę zaczął się dusić. Reżyser Tobe Hooper oraz Spielberg uważali, że młody aktor świetnie improwizuje, ale kiedy jego twarz stała się purpurowa, szybko zdjęli mu ręce klauna z szyi. Sekwencję tę sparodiowano dotkliwie w komedii Keenena Ivory'ego Wayansa Straszny film 2.

 9. Szkielety, które zaatakowały Diane (JoBeth Williams), były prawdziwe. Aktorka dowiedziała się o tym dopiero po nakręceniu sceny.

 10. Z uwagi na sporą liczbę urządzeń elektrycznych w jednej ze scen kręconych w basenie, JoBeth Williams bała się wskoczyć do wody. Aby przekonać ją, że nie ma się czego obawiać, do basenu wskoczył Spielberg i rzekł: "Jeżeli coś się sknoci, oboje się usmażymy". Taktyka poskutkowała.

 11. Film zajął 84. miejsce na "liście 100 najlepszych amerykańskich thrillerów wszech czasów" ogłoszonej w 2001 roku przez Amerykański Instytut Filmowy.

 12. Pod koniec 2006 roku zapowiedziano powstanie remake'a filmu. Projekt ma zostać zrealizowany w zastępstwie trzeciego sequela – zatytułowanego Poltergeist IV: Kayeri, do którego scenariusz napisał Clint Morris, i którego reżyserii ostatecznie się nie podjęto. W roku 2008 wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer obwieściła, iż na reżysera remake'a wytypowano Vadima Perelmana. Juliet Snowden i Stiles White są w trakcie realizacji scenariusza.

 13. Odniesienia do treści tego filmu znajdują się w: Family Guy (epizod), American Dad! (epizod), Simpsons, South Park (wielokrotnie), The X-Files (epizod), Wonderfalls (epizod), Ace Ventura: Pet Detective, Supernatural (epizod), Roseanne (epizod), Scary Movie 2, The Garfield Show (epizod), Eddie Murphy w stand-upie "HBO special" pt. "Delirious". Jest też wiele innych odniesień np. w teledysku Spice Girls "Too Much", Emma Bunton odtwarza scenę z tego filmu (Spice Girls - Too Much (Orchestral Version) na YT).

Myślę, że zgodzicie się ze mną, że z mało którym filmem wiąże się aż tak dużo i to takiego zaskakującego kalibru ciekawostek ;)


Update:
Ugh... wszystkich zebranych ciekawostek jest 13 - zbieg okoliczności ?;)

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...