środa, 22 września 2010

Waka Waka - This Time for Africa

Zapewne wielu z Was zna oficjalny kawałek FIFY 2010, w którym śpiewa Shakira:


Waka Waka (This Time for Africa) (The Official 2010 FIFA World Cup (TM) Song)

Proces tworzenia filmów/teledysków jest tak złożony, że często można odnaleźć przeróżne wpadki, które albo były trudne do naprawienia albo zostały przeoczone.

Tak jest i w tym wypadku, mianowicie we wszystkich ujęciach gdzie dwóch gostków gra na bębnach (np. w tym miejscu 0:51) widać wyraźnie, że grają oni bez żadnego ładu i składu z muzyką ;) Domyślać się można, że tańczące obok Panie również tańczą w inny rytm, a może i muzykę. Ujęcia te są krótkie dzięki czemu trudno jest to wychwycić, ale gra na bębnach jest w 100% błędna.

Rzeczy takie mają miejsce w różnych przypadkach, czasami osoby występujące w teledyskach/filmach nie potrafią grać na instrumentach, podobnie jak w Słonecznym patrolu modelki nie potrafią pływać ;)
Podobnego typu jest scena w filmie Jerzego Stuhra Duże zwierzę, w której policjant spisuje zeznania głównego bohatera, widać wtedy wyraźnie, że poza dźwiękiem (częstotliwością pisania) to nie ma to nic wspólnego z pisaniem na maszynie, bo efektem tego może jest jedynie: THGBUYYHGYH itp., brakuje też tu cyfr, które również są dyktowane ;)

Często też jest tak, że utwór muzyczny lub film są trzymane w ścisłej tajemnicy, wtedy może w efekcie powstać coś takiego co widzimy na powyższym teledysku.

Jeszcze innym przykładem, może być nagranie lub emisja w TV, gdzie dźwięk został później dograny (np. w studiu), ze względu np. na słabą jakość techniczną lub inne zastrzeżenia artystów itp. W takim wypadku może się okazać, że artysta coś zagrał nieco inaczej i przy zbliżeniu kamery na np. gitarzystę jest to dobrze widoczne lub instrumenty się nico różnią brzmieniem - a tak właśnie jest w tym teledysku Shakiry, gdzie rodzaj bębna widocznego nie zgadza się z tym, który słyszymy.


Więcej tego typu technicznych szczegółów realizatorskich ujawniam wraz ze Staszkiem w naszym cyklu prelekcji Smaczki najmiodniejszych filmów SF, którego pierwsza część została zaprezentowana na zeszłorocznym Polconie, a w przyszłym roku zostanie zaprezentowana następna część (przygotowanego materiału jest bardzo dużo, więc prelekcji będzie jeszcze wiele :-P).


Update:
Przy okazji warto zwrócić uwagę, że ten teledysk Shakiry obejrzano już 191 626 719 razy.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...