niedziela, 16 maja 2010

Dwie gry na Atari, Compo oraz kurs programowania

Dziś informacja o dwóch artykułach jakie pojawiły się ostatnio na AtariOnline.pl:

1. Nadleciał "Tomcat"

Jest to gra biorąca udział w tegorocznym Game Compo, które odbyło się na party Grzybsoniada 2k10 (na które zapraszałem w tym miejscu).


Atari XL/XE - Tomcat (game, party version)

Na uwagę zasługuje widoczny tu obrazek tytułowy (którego autorem jest Kaz), który prezentuje zaawansowane możliwości komputerów Atari. Jest to tzw. 8 tryb graficzny czyli tryb o największej rozdzielczości, ale też najmniejszej ilości kolorów, bo tylko 1 bit na piksel (zapalony i zgaszony). Jednak mimo tego ograniczenia widoczne na ekranie jest kilkanaście kolorów, w tym cieniowanie. Przykładowo widoczne (duże) chmury są cieniowane 4 kolorami/odcieniami, co w mojej ocenie jest minimalną ilością sąsiadujących ze sobą kolorów, aby możliwe było cieniowane dowolnego obiektu (im większy tym trudniej jest oczywiście cieniować tak małą ilością kolorów).

Jest to dość istotne, gdyż komputery lat 70. i 80. często miały tryb graficzny, w którym był tylko 1 bpp, czyli tzw. monochromatyczny (często w wielu komputerach był dostępny tylko jeden tryb graficzny). Jednak mało, który z tych komputerów jest zdolny osiągnąć choć jeden kolor więcej, a o kilkunastu to nie ma co wspominać (choć trzeba przyznać, że i na Atari podobne czary są niezwykle skomplikowane technicznie). Przykładem tego może być karta graficzna dla pecetów tzw. Hercules (Wikipedia), karta nowsza od komputerów Atari o kilka lat, jednak również posiadająca 1 bpp. W tym przypadku to ograniczenie sprzętowe było nie do przekroczenia za pomocą sztuczek programistycznych.


2. "Space Travel" po latach

Jest to następny odcinek kursu programowania gier, który prowadzę wraz z Yoshem na AOL. Kiedyś internauci prosili mnie o to abym udostępnił źródło gry wraz opisem, aby można było się łatwiej nauczyć (na przykładzie) tego niezwykłego języka programowania jakim jest Action!. Następne źródło w przygotowaniu.


Update:
Wcześniejsze teksty na AtariOnline.pl:

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...