środa, 10 sierpnia 2011

Uszkodzenie Duke Nukem Forever (not run)

Jak ostatnio pisałem obecnie katuję Duke Nukem Forever, jest jednak z grą poważny problem.

Chodzi o to że czasami gra potrafi się niemal uszkodzić, tzn. pojawia się ekran gry po wczytaniu lecz nie można sterować grą ani klawiaturą ani myszką (raz udało mi się sterować myszką choć z dużymi problemami), charakterystyczne dla tego uszkodzenia jest to, że na ekranie pojawia się dodatkowy kursor myszki i tylko on się porusza po ekranie (świat gry funkcjonuje ale nie można się nawet po nim rozglądać), a wygląda to tak:

Pojawienie się drugiego kursora
nie oznacza nic dobrego...

Grą nie można sterować, nie można przejść do głównego menu, więc jeśli chcemy kontrolować ten program choć w minimalnym zakresie to musimy przejść do trybu okienka co można zrobić naciskając kombinację klawiszy lewy Alt + Enter. Następnie aby odzyskać kursor systemu Windows naciskamy kombinację klawiszy lewy Alt + Tab aby przełączyć się na inne okienko systemu Windows. Wtedy możemy np. kliknąć X aby zamknąć to okienko, choć oczywiście gra zostanie przerwana w sposób być może nie przewidziany przez autorów.

Co nie działa:
Gry nie można, uruchomić od ostatniego checkpointu, ale można rozpocząć ją od nowa (?!?), choć to bardzo niefajne. W trybie multiplayer nie działa również My digs.

Rozwiązanie:
Sporo dłubałem po systemie i grze aby namierzyć problem, jednak okazuje się że rozwiązanie jest niezwykle proste... wystarczy jedynie zrestartować system Windows :P

Jeśli to rozwiązanie Tobie nie pomoże, to przeinstaluj podstawowe składniki systemu Windows (np. DCO, DirectX, VC (np. 2008) itp.) i dopiero wtedy zrestartuj go - mimo, że Windows nie będzie tego wymagał (tu chodzi o wymuszony restart gry, po zmianach w systemie, które nie są tak poważne aby Windows sam poprosił o swój restart - w końcu informatyk wsiada i wysiada z samochodu :P).

Ja uruchamiam grę pod Windows XP Professional 32 bit, z najnowszymi łatkami i innymi dodatkami. Podobno problem nie występuje pod Windows 7, albo występuje, ale w innych okolicznościach.

Powód:
Trudno powiedzieć co jest powodem tego problemu, ja podejrzewam błąd w systemie Windows, który jest w kolejnych systemach od lat 90. Rozwiązanie problemu sugeruje, że jest to problem z systemem Windows lub pośrednio z samą grą.

Co do samego powodu pojawiania się tego problemu w grze to mi się coś podobnego robi, gdy zaraz po wczytaniu gry (gdy jest czarny ekran) nacisnę klawisz ESC.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

ten sam problem miałem powodem tego jest brak sterownika directx :)

Janusz Szendała pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Tdc pisze...

Tak, tyle że DirectX jest zainstalowany i dobrze przeze mnie testowany. Dlatego bardziej jest to przekonanie Windows, że go nie ma :PJeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...