wtorek, 5 lutego 2008

Kodowanie i miniony weekend

Po ostatniej mega awarii (opisanej w poprzednim poście), komputer działa jako tako (jeszcze dysk twardy mnie niepokoi). Dlatego mogę się powoli zająć robieniem czegoś ciekawego, a w miniony weekend przygotowywałem grafikę oraz kilka programów na moją potencjalną produkcję demosceniczną.

Przy użyciu LiveCD (GIMP) przygotowałem animację składającą się z 193 klatek animacji (i może jeszcze kilka dodam). Pomimo że cenię sobie GIMPa to bardzo brakowało mi przy tej pracy wielu funkcji (np. brak skrótów klawiszowych, wyłączenia widoczności wszystkich warstw i wielu innych), co powodowało że się wyjątkowo dość męczyłem z tym programem (inna sprawa że wywalił mi się kilka razy bo chyba mu zabrakło RAM...).

Owa animacja ma być główną atrakcją powstającego demka. Chcę aby była spakowana bezstratnie, a w demku aby się rozpakowywała w RT, ale maksymalnie szybko (nawet kosztem kompresji). Do tego celu napisałem też trzy programy, które przetwarzają tę animację. Chciałem sprawdzić parametry wszystkich klatek animacji oraz ewentualne rozmiary po spakowaniu.

Algorytmu pakującego jeszcze prawie nie ma (jest jedynie pomysł), ale docelowo wszystko zostanie opracowane, a najprawdopodobniej będę musiał to zrobić w asemblerze by zyskać maksimum wydajności.

Podsumowując zrobiłem wszystko to co zaplanowałem na ostatnie dni i jestem bardzo zadowolony (np. z wyników wstępnych współczynników kompresji). Dodatkowo wpadłem na wiele pomysłów tego co ma się dziać w samym demku - jest tego trochę i również nie jest źle :) Mam między innymi pomysł na modyfikację playera animacji tak aby odtwarzał tę animację w specjalny sposób, co być może będzie bardzo ciekawe (choć będzie on męczący w implementacji) i tym efektem chcę zakończyć to demko.

Chętnie dokończyłbym to co zacząłem, ale niestety trzeba wracać do rzeczywistości :( Między innymi muszę zakończyć reanimację mojego peceta (a jest o czym pisać - pewnie jak zakończę ten temat to opiszę tutaj całe zamieszanie).

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...