poniedziałek, 20 września 2010

Dziś w TV Gwiezdne Wojny

Dziś o 1:05 w nocy na TVP1, będzie emisja Gwiezdnych Wojen - Nowa nadzieja (en) z 1977 roku. Pora dość dziwna, ale tym razem przynajmniej bez reklam ;)


Star Wars - Episode IV - Trailer (original 1977)

Pierwsze Gwiezdne Wojny, których autorem był G. Lucas, stały się wielkim wydarzeniem, którego efekty są widoczne na całym świecie nawet dziś po 33 latach. Jednak nikt w 20th Century Fox nie wróżył temu filmowi jakiejkolwiek oglądalności, do tego stopnia, że początkowo w ogóle nie miał trafić do kin, a ostatecznie wyświetlało go jedno kino.

Nawet G. Lucas nie był świadom tego jak niezwykły film zrobił, tłumy stojące na ulicach przed kinami, zaskoczyły również i jego samego ;)
Była tylko jedna osoba, która wróżyła filmowi wielki sukces, to był Steven Spielberg.


Zapraszam na film;)


Update:
Zaprezentowana wersja to ostatnia przygotowana wersja filmu dla TVP, czyli jest to tzw. wersja specjalna, która ponownie trafiła do kin w 1997 roku, czyli na 20 lecie. Wersja ta mocno różni się od wersji oryginalnej z lat 70. jest to spowodowane wieloma poprawkami, a nawet wprowadzonymi nowymi scenami, jak np. spotkanie Hana z Jabbą. Znacznie poprawiono również dźwięk, co słychać w zamieszczonym wyżej zwiastunie, który prezentuje pierwszą wersję filmu (widoczna jest data 1976 !). Przykładowo bardzo często gdy padają strzały z blasterów, okazuje się, że słychać zwykłe pistolety (jak magnum itp.) lub o nieco zmienionym brzmieniu.

Autorem tej wersji tłumaczenia jest ponownie Paweł Lesisz, którego niechlubne dokonania opisałem odnośnie epizodu III w tym poście. W wyemitowanym dziś IV epizodzie Gwiezdnych Wojen, znów pada wiele dziwnych słów, znajdziemy wiele błędnych tłumaczeń, a nawet niezrozumiałych. Do tego klimat tłumaczenia nie zgadza się z klimatem filmu. Jednak tym razem daruję sobie tak szczegółowy opis jak poprzednim razem...


Update:
Jak się okazało właściwa emisja była planowana na dziś (czyli na wtorek). Za tydzień następna część, czyli Imperium kontratakuje - uznawana za najlepszą część ze wszystkich.


Update:
Sikor podsyła nam filmik pokazujący przykładowe zmiany wprowadzone w ostatniej edycji SW (czyli chodzi tu o wersje edycji specjalnej z roku 2006 i 2008):

Millennium Falcon Jumps To Light Speed (Comparison)

Dzięki!

2 komentarze:

Sikor pisze...

Przegapiłem, ale skoro ostatnia wersja - nic nie straciłem, wolę osobiście oryginalną. Należy zwrócić uwagę na rzeczy inne w trailerze i w wersji wyświetlanej w kinach - chociażby kolor mieczy świetlnych (Vader vs ObiWan Kenobi) czy inny napis tytułowy (słynne logo "Star Wars"). A dla młodszych informacja - napis "Episode IV - New Hope" został dodany dopiero po nakręceniu Imperium Kontratakuje. Wcześniej był po prostu tytuł "Gwiezdne Wojny".

Tdc pisze...

> skoro ostatnia wersja - nic nie straciłem

Ostatnio w TV (nie tylko w PL) puszczają już jedynie wersję specjalną. Ostatni raz wersję oryginalną widziałem na Pro7 jeszcze w latach 90.


Dzięki za informacje o ciekawostkach. To wymaga oddzielnego artykułu.

> chociażby kolor mieczy świetlnych

Miecze zostały bardzo poprawione, bo w 77 roku było bardzo trudno osiągnąć takie efekty specjalne. Przykładowo w jednym ujęciu widać cały miecz Bena bez "światła" ;)

Pozdrawiam!Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...