sobota, 23 listopada 2013

Doktor Who - mocne uderzenie !

Dziś jest 50 rocznica emisji pierwszego odcinka Doktora Who, który jest wg Księgi Rekordów Guinnessa najdłuższym serialem science-fiction na świecie (start od 1963 roku). Wchodząc na stronę wyszukiwarki Google, zobaczymy specjalny logotyp rocznicowy przedstawiający biegnące 11 postaci Doktora, obrazujących jego dotychczasowe 11 wcieleń (czyli odgrywanie roli przez kolejnych aktorów).


Z tej okazji mamy mocny weekend z najnowszą serią Doktora Who!
Dziś w nocy (teraz!) do godziny 11:00 rano trwa powtórka serii 7 Doktora na kanale BBC Entertainment.
To jednak nie wszystko, o godzinie 11:00 wyemitowany zostanie film dokumentalny pt. "Wszystko o doktorze", a następnie o godzinie 20:50 zostanie wyemitowany nowy odcinek zatytułowany "Doctor Who: The Day of the Doctor" (długość odcinka jest nieco dłuższa od godziny - czyli jest to odcinek specjalny).

Oto dokładna rozpiska wraz z powtórkami:
- "Wszystko o Doktorze" - sobota godziny: 11:00, 20:00, 0:25 oraz niedziela o 9:20
- "Doctor Who: The Day of the Doctor": sobota 20:50 oraz niedziela o 10:20

Dodatkowo w nocy z soboty na niedzielę będzie powtórzony niepełny sezon 7.


Historia serialu Doktor Who jest oczywiście bardzo długa (najdłuższa;) jak przystało na najdłuższy serial), dlatego nawet nie będę się starał opisać o co tutaj chodzi, ale powiem jedynie, że Anglicy go uwielbiają, a cały świat również jest zainteresowany nowymi przygodami Władcy Czasu.

Obecnie od 2010 roku rolę Doktora gra Matt Smith (w mojej ocenie stara się bardzo, ale jednak wypada dość średnio), wcześniej świetnie grał go David Tennant (a wcześniejszy był Christopher Eccleston wprost stworzony do tej roli). 1 czerwca 2013 roku ogłoszono, że Matt Smith chce zrezygnować z roli Doktora. W świątecznym odcinku wyemitowanym w 2013 roku, jego rolę przejmie Peter Capaldi (będzie to już dwunaste wcielenie Doktora).


Obecnie w Polsce Doktor Who emitowany jest regularnie (choć zbyt rzadko!) jedynie na kanale BBC Entertainment (i to dość szybko w stosunku do jego emisji w Anglii, pozostałe kanały TV są mocno w tyle), dlatego wnoszę, że najnowsze odcinki nie są dobrze w Polsce znane (np. role Matta Smitha oraz Karen Gillan grającą towarzyszkę Amy Pond - która niestety jest dla mnie najgorsza po bardzo złej Donnie Noble (Catherine Tate)).

Doctor Who - Karen Gillan (Amy Pond) as a Soothsayer
Ciekawostka: Karen Gillan późniejsza towarzyszka Doktora, wcześniej zagrała jego wroga Soothsayer (odcinek 2 sezonu 4 pt. "The Fires of Pompeii").

Jednak i tak (o ile wiem) jesteśmy mocno w tyle bo Anglia żyje już zupełnie nową towarzyszką doktora, którą jest intrygująca, bardzo inteligentna Clara Oswin Oswald, czyli piękna i niezwykle fascynująca Jenna-Louise Coleman. Doktor Clarę spotyka po raz pierwszy w odcinku właśnie wyemitowanym o godzinie pierwszej w nocy (jako pierwszy dziś odcinek), jest ona tam niestety schwytana przez najgroźniejszych wrogów - Daleków (odcinek pt. "Planeta obłąkanych Daleków"). Jej tragiczny los jak widać jest rozwijany w następnej serii, którą z chęcią zobaczę, a na pewno chętniej niż te z towarzyszkami Amy lub Donną.


Zapraszam do oglądania!;)


Update:
Obejrzałem początek odcinka i faktycznie ciekawe, bo Twórcy serialu po raz pierwszy odważyli się ukazać wojnę czasu zwaną Ostatnią Wielką Wojną Czasu (czyli wielkiej wojnie z Dalekami). Do tej pory była o tym tylko mowa, z punktu widzenia technicznego pewnie nie przypadkowo, łatwiej czyli lepiej o czymś gigantycznym i widowiskowym mówić niż to pokazywać. W ten sposób przez dziesięciolecia narastał w widzach obraz tego jak to wyglądało, no cóż pewnie teraz nie łatwo jest autorom sprostać fantazjom widzów;)

Mi się ten obraz podobał: widowiskowy, ciekawy choć nieco zbyt bardzo poprzez fabułę filmu, ukazujący jej fragment i doświadczenia pojedynczych osób - w końcu to miało być coś wielkiego. Ale ogólnie jestem zadowolony.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...