sobota, 28 czerwca 2014

Nie matura lecz chęć szczera...

Matury się skończyły i to fatalnym finałem, "Nie zdało prawie 30 proc. maturzystów" (tvn24), choć w wielu szkołach było jeszcze gorzej:
  (...) Wyraźnie słabiej poszło uczniom techników - sukces odniosło tam 54 proc. uczniów, a także liceów profilowanych - tam maturę zdało 42 proc. Najgorzej zaś poszło abiturientom z liceów i techników uzupełniających - sukces w tych typach szkół odniosło odpowiednio 14 proc. i 11 proc.
Sytuacja jest niestety obecnie bardzo zła, ekipa rządząca (faktycznie nierząd) od wielu lat reformuje czyli ingeruje w system oświaty na każdym poziomie. To w ostatnich latach zlikwidowano kilka tysięcy szkół na terenie całego kraju, zapewne poziom wiedzy przyszłych maturzystów się podniesie, gdy codziennie będą musieli pokonywać naście czy dziesiąt kilometrów do szkoły.
Taką wisienką na torcie okazuje się też fakt, że gdzieniegdzie pojawić się może Pieczątka z czasów PRL-u na świadectwach maturalnych (tvn24), która obecnie jest nieważna.

Co gorsze w szkolnictwie wyższym, mamy do czynienia z istnym zamachem na profesorów. Znam takiego jednego, który przygotowuje się do profesury od wielu, wielu lat, bo taki sobie właśnie postawił cel. Dopełnił wszystkich formalności i... i nie ma zamiaru odebrać profesorskich papierów!
Okazało się że ostatnio koalicja PO-PSL wprowadziła "reformę", która powoduje że profesor może być na uczelni zatrudniony tylko kilka lat, jeśli nim nie jest może sobie pracować ile chce...

Nie wiem kto wpadł na taki genialny pomysł, ale jednego możemy być pewni, profesorów w naszym kraju przybywać nie będzie - najwyraźniej są to najwięksi szkodnicy!


Co do maturzystów, będę więc ich bronił, jeśli szkoła stała się takim bzdurnym miejscem, nic dziwnego że potem nie dają sobie ready z maturą - bo powiedzmy otwarcie matura jaką ja miałem to już przeszłość, teraz jest nowa matura, podobno opierająca się o jakieś głupawe testy (tego jednak nie wiem, bo nie chodzę do szkoły:P)

Dlatego jak ja byłbym pracownikiem ministerstwa to zaproponowałbym następujące zadania maturalne:
  Dane:
  Zmienna "x"

  Szukane:
  α = ?

  Zad:
  Ile wynosi kąt α, dla prawidłowych proporcji dwóch pałek w zmiennej "x"?

  Odpowiedzi:
  a) 90"
  b) 92'
  c) 30 °C
  d) 45'
  e) żadna z powyższych
Zadanie ekonomiczne:
  Zad:
  Jaka powinna być średnia ściągalność mandatów, aby załatać dziurę budżetową?

  Odpowiedzi:
  a) 5%
  b) właściwa
  d) 95%
  c) proporcjonalna
  e) tyle ile komisarz unijny uzna
Prawidłowa odpowiedź na ostatnie pytanie nie tylko kończy maturę, ale od razu przenosi abiturienta na stanowisko ministerialne.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...