piątek, 24 czerwca 2016

Brak zaplaty za fakture - szczeniackie wyłudzenie

Dwa dni temu otrzymałem taki oto e-mail:
  od: Dariusz P????? (semi-o???????@wp.pl)
  data: Śr 2016-06-22 18:33:15
  temat: tdc - Brak zaplaty za fakture 10882893
  załączniki: tdc.doc (81,26 KB)


  Drogi tdc,

  Nasz system poinformowal nas, ze faktura numer # VI-616338 nie zostala do tej pory uregulowana. Prosimy o uregulowanie platnosci nie pózniej niz 27-06-2016. Suma platnosci wynosi: 4,035.00 Zl Jesli wplata za fakture zostala juz zrobiona, prosimy zignorowac te wiadomosc.

  Pozdrawiam,
  Dariusz P?????,

  POWIATOWA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W WIELICZCE
  tel.: +48122600200
  ul. Malinowskiego 8b/29 Torun, 87-100

  ?Email ID.: 457-00846
No bez jaj...
Zalegam z fakturą dla biblioteki???;)
Ja tam nigdy nie byłem! Czy ja niby książek nie oddałem??;)


Swoją drogą nieźle sobie liczą 4,035 zł, dla biblioteki??

Jak ktoś z Was coś podobnego otrzyma to niech prędzej zgłosi to na policję niż próbuje płacić!


Update:
Co w tym liście powinno każdego zaniepokoić
- żądanie opłaty za fakturę
- komu? (biblioteka - dobre sobie!)
- Brak podania imienia nazwiska/Firmy. Podkreślmy że wszędzie zwracają się do mnie z nicka! (w Polsce się jeszcze nie wystawia faktur na internetowe nicki, a tym bardziej na fakturze nie jest podany nick!)
- częsty brak polskich liter w tekście (zaznaczyłem słowa pogrubieniem - 17 sztuk)
- duża suma (w połączeniu z absurdalnym wystawcą faktury)
- położenie geograficzne płatnika - u mnie: nie znam takiego, nigdy tam nie byłem, to dość daleko ode mnie
- numer telefonu jest w Polsce, ale początek 122 to dość dziwny jak na telefon komórkowy... (tu ten numer nie jest podany jako niebezpieczny, ale widać znany jest on ludziom...)
- należy też zawsze pamiętać, że widoczny adres e-mail najczęściej nie jest faktycznie tym adresem, z którego ta wiadomość została wysłana (to prosty trik stosowany przez spamerów)
- ciekawe jest to, że biblioteka znajduje się w Wieliczce, a adres jest w Toruniu... (jak się okazuje adres tej biblioteki jest oczywiście zupełnie inny)

Dlatego mam nadzieję, że nikomu nigdy nie przyjdzie do głowy cokolwiek płacić, a nawet dzwonić...

5 komentarzy:

AdamK pisze...

Zgłoś na policję.

Tdc pisze...

@AdamK, jak kiedyś usunięto tego bloga, to zgłosiłem na policję złamanie paru rzeczy prawnie zakazanych, jednak efekty były takie żałosne że szkoda czasu...

Pozdrawiam!

Tdc pisze...

...jednak to nie znaczy że inni też mają tego nie robić. Przykładowo ktoś z Was może znajdować się na terenie jakiegoś cywilizowanego kraju, w którym policja i inne służby działają sprawnie i tam być może coś takiego się uda doprowadzić przynajmniej do namierzenia tego kto rozsyła podobne rzeczy.

Anonimowy pisze...

ja też dostałam dzisiaj tego typu maila, jest podany nawet ten sam nr telefonu, tylko inna firma. Co to jest w ogóle Volodymyr Bazhan. Załączonego pliku też nie mogę otworzyć bo pojawia się komunikat, że może zawirać wirusy...

Czesc anka....,

Wiedzac, ze nie otrzymalismy listu zakonczenia uslugi, werzymy, ze mogles przez przypadek przeoczyc swoja fakture PL12046957 (Niezaplacona). Gdybys chcial zakonczyc konta, prosimy o powiadomownie. Pamietaj, ze kary za wczesna rezygnacje moga zostac tu zastosowane .

Przyjrzyj sie zalaczonym dokumentom dotyczacym informacji o platnosci.

Dziekuje.
Volodymyr Bazhan.

BRC
T. +48122600200

sikor pisze...

@Tomek, numer zazynający się na 12 to... Krakowski numer. Nie zapominaj, że numery telefonów stacjonarnych jeszcze funkcjonują ;P Reszta to oczywista lipa i trzeba ją ignorować - na policję nie ma co zgłaszać, odczekasz swoje składając zeznania, a po dwóch tygodniach i tak pryjdzie umożenie, że nie odkryli sprawcy. Co innego, jak ktoś by w pośpiechu zapłacił - wtedy trzeba ;)Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...