piątek, 15 września 2017

Niesporczaki - sposób na nieśmiertelność

Gdy byłem mały wiele osób śmiało się na wieść o "zielonych ludzikach", gdyż wtedy zakładano, że życie jest unikalne i bardzo kruche. Dziś sytuacja się mocno zmieniła, postęp nauki pokazał, że życie wcale nie jest unikalne (choćby w skali Ziemi) oraz jest niezwykle wytrzymałe (to jeden z wielu przykładów).

W Wikipedii w haśle Mars (rozdział Życie, podrozdział Współczesne poglądy), przeczytać możemy o opisie ewolucji tych przekonań:
    Sondy Viking w połowie lat 70. prowadziły eksperymenty mające na celu wykrycie drobnoustrojów w marsjańskiej glebie w miejscach lądowania; wyniki zostały początkowo uznane za słabo pozytywne. Stwierdzono m.in. czasowy wzrost zawartości CO2 w próbce wystawionej na działanie wody i substancji odżywczych. Jednak wniosek ten był później kwestionowany przez wielu naukowców, prowadząc do długiej debaty; pracujący dla NASA Gilbert Levin stwierdził, że Viking mógł znaleźć życie. Ponowne analizy obecnie 30-letnich danych z Vikinga, w świetle współczesnej wiedzy o ekstremofilnych formach życia, sugerują, że testy Vikinga nie były wystarczająco zaawansowane, aby wykryć takie formy życia. Badania mogły nawet zabić hipotetyczne organizmy. Testy przeprowadzone przez lądownik Phoenix wykazały, że grunt jest bardzo alkaliczny (ma wysokie pH) i zawiera związki magnezu, sodu, potasu i chloru. Zawartość składników odżywczych w regolicie może być wystarczająca do utrzymania życia, ale musi być ono chronione przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym.

Wiele okryć naukowych pozwoliło za pomocą prawdopodobieństwa uzmysłowić "paru" naukowcom, że istnienie obcego życia na innych planetach nie należy traktować jako bajek, ale jako całkiem prawdopodobną kwestię.

Tym bardziej prawdopodobna stała się przykładowo hipoteza panspermii (Wikipedia) jedyny problem to czy życie jest w stanie przetrwać podróż kosmiczną. Głównie chodzi o przetrwanie bardzo niskich lub wysokich temperatur, ciśnień, braku tlenu itp.

Okazuje się, że jednym z dowodów na niebywałą wytrzymałość życia oraz odpowiedzią na powyższe problemy są niesporczaki, jak czytamy na Wikipedii w podrozdziale Niezwykła odporność:
    Niesporczaki uznawane są za najbardziej odporne na warunki zewnętrzne ze znanych nam stworzeń. W stanie anabiozy mogą przeżyć w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150°C, znoszą 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące, niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6000 atmosfer, potrafią również przeżyć ponad 100 lat bez wody, a nawet w przestrzeni kosmicznej

Wygląda na to, że natura stworzyła kosmonautów, którym w niczym nie przeszkadza śmiertelne dla człowieka środowisko kosmosu. Warte przeczytania jest też hasło o ekstremofilach.

NiesporczakiNiesporczaki - Hypsibius dujardini

Obecnie człowieka jest bardzo trudno wystrzelić w kosmos jeśli jego podróż ma być bardzo długa, nawet gdybyśmy dysponowali zaawansowaną technologią z filmów SF, w której kosmonauci śpią w czasie drogi (np. Obcy itp.), to problem podróży trwającej setki lub tysiące lat nadal pozostaje otwarty. Jednak jeśli chcielibyśmy wystrzelić w kosmos niesporczaki to odpadłyby prawie wszystkie i to te najważniejsze problemy. Jak to zwykle bywa problemy zostały rozwiązane za nas przez samowystarczalną naturę.

(tekst opracowany w marcu 2013)

Brak komentarzy:



Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...