piątek, 4 grudnia 2020

Polska historia firmy Atari rozdział 2;)

Wszyscy wiedzą, że firma Atari została kupiona przez polskiego żyda Jacka Tramiela, dzięki czemu narodziła się firma Atari Corp. (wcześniej inc.). Jednak teraz obejrzałem dokument pt. "Pollywood", który zupełnie przypadkiem opowiada historię powstania wytwórni Warner, która to właśnie wcześniej była właścicielem Atari Inc.;)

Dla zainteresowanych tematem - dokument jest absolutnie obowiązkową lekturą, jednak uniwersalność oraz strona edukacyjna tego dokumentu sprawiają, że powinna to być obowiązkowa lektura każdego Polaka!;)


Na początku lat 70. firma Atari założona przez trzech (potem dwóch) kolegów zaczęła przynosić nieprawdopodobne zyski, rozpoczynając rynek gier - automatów arcade, konsol stacjonarnych a potem komputerów domowych - personalnych. Obroty były nieprawdopodobne - mimo że większe firmy podrabiały produkty Atari sprzedając ich więcej niż Atari! Rąk do pracy brakowało, zatrudniano z ulicy każdego kto chciał pracować!;)

Tak dynamicznie rozwijająca się firma z charyzmatycznym liderem Nolanem Bushnellem na czele, miała wielkie plany, do których zrealizowania potrzebowała dużego kapitału. Co prawda firma Atari jako jedyna z istniejących w branży firm (np. Commodore, Apple itp.) właśnie uzyskała zdolność kredytową, ale Nolan nie chciał zaciągać kredytu, wiedząc jakie to niesie ze sobą koszty i niebezpieczeństwa. Dlatego zdecydował się, aby firmę sprzedać, choć tak naprawdę była to niezwykła transakcja, bo firma została sprzedana za blisko 30 milionów dolarów (a wtedy dolar miał inną wartość niż dziś!), jednak firma pozostała w swoim kształcie oraz Nolan pozostał jej szefem - niezwykłe!
Takie cuda się zdarzają tylko wtedy kiedy rodzi się nowy rynek.

Nowym właścicielem firmy Atari stał się Warner Communications, który dał młodej firmie Atari Inc. wszystko to czego potrzebowała.
Tymczasem dokument "Pollywood" opowiada o tym jak powstawał Warner oraz jakie są jego korzenie - w życiu nie widziałem filmu mówiącego o tym!

Prawie wszystkie cele Nolana i jego zespołu udało się zrealizować, w tym głównie udało się wprowadzić na rynek pierwszą programowalną konsolę tej firmy, czyli Atari VCS/2600 oraz pierwszą linię komputerów domowych Atari 400 i 800 - w Polsce najbardziej popularna rodzina komputerów w PRLu.

Mimo to dziś Nolan twierdzi z całkowitym przekonaniem, że sprzedaż Atari Warnerowi była okropnym błędem. Trudno mu odmówić racji, choć to już historia na inną okazję;)

Brak komentarzy:



Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...