wtorek, 8 czerwca 2010

Czym jest demokracja ? część 3

Tym razem część trzecia cyklu cytatów dotyczących demokracji z pl.wikiquote.org:

  Nie należy przesadzać z demokracją. Nie chciałbym podróżować statkiem, którego kurs byłby określany głosowaniem załogi, przy czym kucharz i chłopiec okrętowy mieliby takie samo prawo głosu jak kapitan i sternik.
       Autor: William Faulkner


  Nie wypowiadam się jako Demokrata ani Republikanin. Wypowiadam się jako ofiara amerykańskiej tak zwanej demokracji. I ja i wy, nie widzieliśmy nigdy demokracji; widzieliśmy obłudę.
       Autor: Malcolm X


  Nieufnie traktuję próby wyniesienia demokracji do rangi uniwersalnej wartości. Demokracja jest funkcją konkretnej epoki i społeczeństwa. Nie musi być produktem finalnym historii, ale przez jakiś czas będzie dobrze służyła ludzkości.
       Autor: Robert Cooper, politolog, Tyg. Europa 2008


  Oczywiście, można mieć demokrację bez kultury, nawet na wyspie kanibali. Tamtejsi obywatele demokratycznie uchwalą, że kanibalizm jest oficjalnie obowiązującym ustrojem, a po wyborach strona rządząca zje opozycję. Ten przykład pokazuje, że kultura polityczna to nie dodatek do demokracji, lecz jej istota.
       Autor: Norman Davies, Newsweek Polska 14/2006


  Od skłonności do demokracji, z którą rodzi się każdy człowiek, wybawić go może jedynie chrzest inteligencji.
       Autor: Nicólás Gómez Dávila


  Piana z pysków jest smarem demokratycznych społeczeństw.
       Autor: Nicólás Gómez Dávila


  Początki demokracji wyrosły na wierze, że jeśli ludzie w pewnym sensie są równi, to są równi we wszystkim.
       Autor: Arystoteles


  Ponieważ odbierający idee intelektualny aparat naszych współczesnych nastawiony jest wyłącznie na tę częstotliwość, która autoryzowana została przez nowoczesne dogmaty, to przebiegłe demokracje zrozumiały, jak dalece zbędna jest cenzura.
       Autor: Nicólás Gómez Dávila


  Również pod auspicjami demokracji czyha głupota i udaje się zmobilizować podłość.
       Autor: Willy Brandt


  Rządzący demokrata nie może zaakceptować żadnego rozwiązania, jeśli nie otrzyma ono entuzjastycznego poparcia tych, którzy nigdy, przenigdy nie zrozumieją problemu.
       Autor: Nicólás Gómez Dávila


  Stwierdzono, że demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu.
       Indeed, it has been said that democracy is the worst form of government except all those other forms that have been tried from time to time. (ang.)
       Autor: Winston Churchill, z przemówienia w Izbie Lordów, 11 listopada 1947


  Sztuka donosicielstwa w całej swej perfekcyjności praktykowana jest tylko w czasach czystej demokracji.
       Autor: Nicólás Gómez Dávila


  Ślimacze tempo jest normalnym tempem każdej demokracji.
       Autor: Helmut Schmidt, zeit.de


  Telewizja uczyniła dyktaturę niemożliwą, ale demokrację nieznośną.
       Autor: Shimon Peres


  Teraz stawia się na państwo, instytucje, twarde organy władzy, a nie na to, co w demokracji podstawowe – powszechną i masową zdolność obywateli do myślenia o społeczeństwie. Jeżeli nie korzysta się z puli ich bogactwa intelektualnego, debata publiczna zamiera, a właściwie przesuwa się na poziom trzeciorzędnego kryminału.
       Autor: Piotr Sztompka, Tyg. Powszechny, 2007


  W czasach Platona, a nawet później, w czasach Jeffersona, było jeszcze możliwe pogodzenie demokracji z istnieniem elit moralnych i intelektualnych, natomiast obecnie demokracja opiera się na odmiennym założeniu - że nikt inny nie jest lepszy ode mnie. (...) Pogląd taki nie sprzyja naśladowaniu dobrych wzorców.
       Autor: Albert Einstein, wywiad dla pisma New Yorker, 22 listopada 1954


Wcześniejsze części cyklu:
- Czym jest demokracja ? część 2
- Czym jest demokracja ? część 1

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...