czwartek, 17 czerwca 2010

Wybory i film o politykach

Niebawem wybory prezydenckie, jest to dobry moment aby przypomnieć bardzo istotny film, dla każdego kto chce wziąć udział w wyborach i bardzo zależy mu na tym aby podjąć właściwą i przemyślaną decyzję.

W marcu w TV wyemitowano film pt. "Władcy marionetek", który mimo uchybień i pewnych (nie istotnych teraz) manipulacji, ukazuje nam ludzi, którzy nami rządzą, ale od takiej strony, że przeciętny Polak przeciera z niedowierzaniem oczy. Zapraszam na część pierwszą:


władcy marionetek tvn part 1

Następne części:
- Władcy marionetek cz. 2
- Władcy marionetek cz. 3
- Władcy marionetek cz. 4
- Władcy marionetek cz. 5
- Władcy marionetek cz. 6
- Władcy marionetek cz. 7
- Władcy marionetek cz. 8
- Władcy marionetek cz. 9
- Władcy marionetek cz. 10
- Władcy marionetek cz. 11


Tak jak pisałem ten film nie jest idealny, ale skłania do właściwych refleksji. Wiele osób zastanawia się na kogo oddać głos, teraz może będzie jaśniej na kogo na pewno nie oddawać, czyli na jaki typ ludzi.

To wszystko co towarzyszy kampanii wyborczej ma na celu zmanipulowanie ludzi (to widoczne było w ostatniej debacie w TV) w taki sposób, aby zrezygnowali z faktów i przekonań, a wybrali chwilowe emocje, odczucia i w ten sposób zagłosowali (czyli głosowanie bez użycia rozumu). Efekty tego są widoczne i u nas i na (prawie) całym świecie :-/

Mój apel jest prosty:
  Najczęściej mówi się o korzyściach z demokracji, rzadziej o jej powinnościach. Tymczasem demokracja, aby funkcjonować, nakłada na wszystkich ogromne obowiązki, zwłaszcza obowiązek uczestnictwa. Ale obyczaj takiego uczestnictwa występuje rzadko tam, gdzie brak odpowiedniej tradycji, dlatego wiele na świecie demokracji ułomnych, słabych, tylko formalnych. Niemniej, w końcu XX wieku demokracja jawi się w świadomości ludzkiej jako system najbardziej pożądany, który wcześniej czy później osiągną wszystkie społeczeństwa i kraje.
       Autor: Ryszard Kapuściński, Lapidarium V

Drugą sprawą jest to aby oddać ważny i przemyślany głos. Nawet pomimo tego, że wybory prezydenckie nie są najistotniejsze dla nas, gdyż prezydent ma obecnie bardzo małą władzę w PL (w pierwszej kolejności są wybory 1. parlamentarne, 2. lokalne 3. referenda, w których każdy głosujący ma największy wpływ na funkcjonowanie Polski i polityki).

Na tle faktycznych możliwości prezydenta to niezwykle mnie śmieszą zapewnienia wprost z kosmosu, co to obecnie poszczególni kandydaci zapewnią, że zrobią jak tylko wygrają ;):):)
To taka ogólna choroba naszych kiepskich polityków, jak wiedzą, że nie mogą spełnić obietnic to obiecują co popadnie...

W obliczu problemów ukazanych w tym i innych filmach, może się wydawać, że nie warto oddawać głosu na takich ludzi. I to na pewno jest faktem - od dawna mówię, że należy wywalić z polityki większość tych co już wiemy, że nic nie wniosą, a na pewno coś wyniosą... z naszej kieszeni...

Pierwsza tura wyborów to moment, gdy właśnie mamy szansę zagłosować na kogoś nowego (o ile chcemy), bo druga tura to już typowe wybieranie mniejszego zła. Dlatego nie namawiam do tego, ale na pewno warto prześledzić wszystkich kandydatów, a nie tylko tych, którzy prowadzą w sondażach (warto przypomnieć, że sondaże w ostatnich latach są przeprowadzane niedbale i na tylko 1000 osobowej próbie, co powoduje, że są mało wiarygodne).


Podsumowując, drogi wyborco pamiętaj: jeśli jesteś z jakiegoś powodu niezadowolony z tego co się dzieje w Polsce lub naszej polityce, wybory są jedynym momentem, w którym możesz przekuć swoje niezadowolenie w faktyczny osobisty wkład, który będzie miał realny wpływ na choćby polityków, których codziennie widujemy w TV. Jeśli będziesz jedynie gadał i ich np. wyzywał to nie będzie to miało żadnego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość, natomiast głos to potencjalna możliwość realnej zmiany.
Przykładowo A. Lepper ostatnio naszym głosami został wykluczony.

  Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.
       Autor: Zygmunt Bauman, "Płynne życie”

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...