sobota, 14 sierpnia 2010

Zdrowe życie – skraca życie ;)

Mój Tata wrócił ze swoich rodzimych stron i okazało się, że jego stary kolega już nie żyje. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał on totalnego hopla na punkcie zdrowego trybu życia !

Był to człowiek, który kładł się spać zawsze o tej samej porze, podobnie z posiłkami zawsze jadł o konkretnej porze dnia itp. Był niezwykle restrykcyjny co do tego co jadł, unikał wszystkiego co było "niezdrowe", np. smażonych potraw itp. Warto zaznaczyć, że wiele osób, które są świadome i dojrzałe - bardzo dba o siebie, dbając o wiele szczegółów. Jednak ten człowiek przechodzi ludzkie pojęcie, bo on np. tak bardzo unikał smażenia, pieczenia itp., że nawet obierał sobie chleb ze "skórki" !

Jednak mimo to nie żyje od 10 lat, umarł na raka.

Muszę przyznać, że mnie zmęczyłby sam pedantyzm, jedzenie i spanie o jednej porze to dla mnie zwykła niewola (wyżej cenione zasady od siebie samego).

Surrounded by healthSurrounded by health

On jednak musiał przez całe życie, ponieść wiele poświęceń i to takich, które nam przeciętnym ludziom się nie mieszczą w głowie!
Pytanie tylko po co ? Jak widać nie prowadzi to w prostej linii do zdrowia i spokojnej starości.

Oczywiście jego przykład nie należy traktować reprezentatywnie, gdyż na tym polega istota badań, że bada się wiele osób (np. prowadzących zdrowy tryb życia), a następnie się sprawdza wyniki całej populacji, a nie jednego ekstremalnie żyjącego gostka.

Dodatkowo sam zdrowy tryb życia nie jest wystarczający. W ostatnich latach medycyna dokonała ważnych odkryć, np. wiadomo, które substancje, warzywa itp. mają właściwości wspomagające organizm (i to w bardzo silnym stopniu).
    Terapia naturalna (naturopatia, leczenie domowe) zakłada, że organizm ludzki może przeciwdziałać chorobie i sam siebie uzdrawiać. Należy tylko nabrać odpowiednie nawyki żywieniowe oraz prowadzić zdrowy tryb życia.

    źr. Naturopatia (Wikipedia)
Dlatego w mojej ocenie poza "zdrowym trybem życia", należy organizm mocno wspomagać (metodami naturalnymi). Przykładem tego może być zielona herbata, o której wiadomo, że ma bardzo duże zdolności oczyszczające organizm (w tym z wolnych rodników, czyli antyrakowe).


Dlatego ja nie mam zamiaru poświęcać całego swojego życia na to aby pilnować siebie aby stosować wszystkie możliwe zasady "zdrowego trybu życia", szczególnie, że często są one albo sprzeczne albo niezwykle restrykcyjne. Jestem wyznawcą złotego środka, czyli we wszystkim w życiu musi być umiar (a omawiany purysta jest tego dobrym przykładem, że nie ma sensu pedantycznie przesadzać):
    Z życia najlepiej odchodzić jak z uczty: ani spragniony, ani pijany.

    Antyfanes (Wikicytaty)
Dlatego ja będę się starał średnio stosować zasady zdrowego trybu życia, a zdecydowanie większy nacisk kłaść na jedzenie większych ilości pożywienia wzmacniającego (zgodnie z zasadą, że natura nam krzywdy nie zrobi) do czego namawiam i Was !;)

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...