wtorek, 16 listopada 2010

Szczęście nie dla wszystkich

    Kto nie umie przysiąść na progu chwili, puszczając całą przeszłość w niepamięć, kto nie jest zdolny trwać w miejscu jak bogini zwycięstwa, nie doznając zawrotu głowy ani lęku, ten nigdy nie dowie się, czym jest szczęście.

    Fryderyk Nietzsche

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Trochę nie do końca tak jest. Przeszłość, nawet jeśli byśmy ją odpędzali wszelkimi sposobami, nie da o sobie zapomnieć. Co więcej, jakieś wydarzenie z przeszłości może nieźle namieszać w teraźniejszości. Inn

Tdc pisze...

Jak najbardziej uważam, że ogólnie pojęta historia oraz przeszłość danej osoby są bezdyskusyjnie istotne.

Mam nadzieję, że dobrze doczytałem te słowa i w mojej ocenie mowa tutaj jest raczej o czymś co niektórzy nazywają stanem ducha, czy w ujęciu bardziej psychologicznym chodzi tutaj o pewien etap rozwoju który niektórzy osiągnęli.

Ja tak rozumiem te słowa i wydaje mi się że autor chciał ująć właśnie to trudne do opisania zagadnienie. Natomiast być może istotne jest tutaj tłumaczenie, może gdzieś znalazłby się oryginał tego tekstu.

Idąc dalej, założę nawet, że F. Nietzsche nie pisał tu o sobie, a raczej o kimś, kto potrafił coś takiego osiągnąć, czyli wewnętrzny spokój i szczęście. W mojej ocenie On to opisuje jako wyraz uznania innej osoby, która osiągnęła coś, co dla większości jest nieosiągalne i być może i dla niego. Ale oczywiście to tylko moje domniemania.

Pozdrawiam!Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...