niedziela, 21 listopada 2010

Wybory Samorządowe 2010

Dziś zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w Wyborach Samorządowych. Co prawda ordynacja i nie tylko są przeciwko nam, aby nam uniemożliwić wybór ludzi, którzy naszym zdaniem się nadają do lokalnej władzy - jednak mimo wszystko to jedne z najważniejszych wyborów bo wybieramy najbliższych nam ludzi.

Dodatkowym problemem jest zorganizowana na szeroką skalę akcja niedoinformowania (czyli zniechęcenia) wyborców. Od wielu dni wszyscy mi mówią, że nie tyle nie wiedzą na kogo, ale jak głosować (nie doświadczyłem czegoś podobnego od wielu lat!). Wczoraj próbowałem znaleźć jakieś informacje w internecie i na stronie wybory2010.pkw.gov.pl jest sporo informacji ale żadne nie interesują nas.

Dziś starałem się wejść na stronę glosujteraz.pl i dostałem taką oto informcaję:
  503 Service Unavailable
  Virtual Server overloaded - high load (or servicing) in progress.

co tylko potwierdza, że dziś Polacy się obudzili z pytaniem "jak głosować?" i nie jest to pytanie śmieszne bo w wielu regionach jest 5 kart do głosowania i na każdej głosuje się na inną ilość kandydatów.

To jest bardzo istotne, bo jeśli się pomylimy to głos jest nieważny, a przy takim niedoinformowaniu, głosów nieważnych będzie sporo, a osób głosujących również mniej (a mam tutaj doświadczenie w samym źródle, że tak jest). Dlatego obecna władza dąży do tego aby społeczeństwo było niedoinformowane... znamy takie metody z czasów rządów SLD, kiedy nie można było sobie nawet pomarzyć o społecznych akcjach medialnych z ostatnich lat, które namawiały do głosowania itp.


Jednak mimo wszystko zachęcam do wzięcia udziału w wyborach oraz do włożenia wysiłku w dokładne zapoznanie się z lokalnymi kandydatami oraz sposobem głosowania na każdej karcie.

  Najczęściej mówi się o korzyściach z demokracji, rzadziej o jej powinnościach. Tymczasem demokracja, aby funkcjonować, nakłada na wszystkich ogromne obowiązki, zwłaszcza obowiązek uczestnictwa. Ale obyczaj takiego uczestnictwa występuje rzadko tam, gdzie brak odpowiedniej tradycji, dlatego wiele na świecie demokracji ułomnych, słabych, tylko formalnych. (...)

  Autor: Ryszard Kapuściński, Lapidarium V

  Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.

  Autor: Zygmunt Bauman, "Płynne życie”

We właściwym wyborze pomogą nam najwięksi myśliciele itp.:

  Socjotechnika odwołuje się do emocji człowieka i stara się uśpić ludzki rozum.

  źr. Inżynieria społeczna (politologia)

  W społeczeństwie demokratycznym manipulacja jest bardziej wyrafinowana i mniej widoczna, używana jest przez polityków, np. w kampaniach wyborczych (...)

  źr. manipulacja (Wikipedia)

  Człowiek cnotliwy dobre wypowiada słowa, ale nie zawsze ten, kto dobre powiedział słowo, jest cnotliwy.

  Z tego, iż ktoś o cnotach rozprawia, nie można wnosić, że sam cnoty posiadł.

  Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł.

  Konfucjusz (Wikicytaty)


Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...