Dodatkowym problemem jest zorganizowana na szeroką skalę akcja niedoinformowania (czyli zniechęcenia) wyborców. Od wielu dni wszyscy mi mówią, że nie tyle nie wiedzą na kogo, ale jak głosować (nie doświadczyłem czegoś podobnego od wielu lat!). Wczoraj próbowałem znaleźć jakieś informacje w internecie i na stronie wybory2010.pkw.gov.pl jest sporo informacji ale żadne nie interesują nas.
Dziś starałem się wejść na stronę glosujteraz.pl i dostałem taką oto informcaję:
- 503 Service Unavailable
Virtual Server overloaded - high load (or servicing) in progress.
To jest bardzo istotne, bo jeśli się pomylimy to głos jest nieważny, a przy takim niedoinformowaniu, głosów nieważnych będzie sporo, a osób głosujących również mniej (a mam tutaj doświadczenie w samym źródle, że tak jest). Dlatego obecna władza dąży do tego aby społeczeństwo było niedoinformowane... znamy takie metody z czasów rządów SLD, kiedy nie można było sobie nawet pomarzyć o społecznych akcjach medialnych z ostatnich lat, które namawiały do głosowania itp.
Jednak mimo wszystko zachęcam do wzięcia udziału w wyborach oraz do włożenia wysiłku w dokładne zapoznanie się z lokalnymi kandydatami oraz sposobem głosowania na każdej karcie.
Najczęściej mówi się o korzyściach z demokracji, rzadziej o jej powinnościach. Tymczasem demokracja, aby funkcjonować, nakłada na wszystkich ogromne obowiązki, zwłaszcza obowiązek uczestnictwa. Ale obyczaj takiego uczestnictwa występuje rzadko tam, gdzie brak odpowiedniej tradycji, dlatego wiele na świecie demokracji ułomnych, słabych, tylko formalnych. (...)
Autor: Ryszard Kapuściński, Lapidarium V
Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.
Autor: Zygmunt Bauman, "Płynne życie”
We właściwym wyborze pomogą nam najwięksi myśliciele itp.:
Socjotechnika odwołuje się do emocji człowieka i stara się uśpić ludzki rozum.
źr. Inżynieria społeczna (politologia)
W społeczeństwie demokratycznym manipulacja jest bardziej wyrafinowana i mniej widoczna, używana jest przez polityków, np. w kampaniach wyborczych (...)
źr. manipulacja (Wikipedia)
Człowiek cnotliwy dobre wypowiada słowa, ale nie zawsze ten, kto dobre powiedział słowo, jest cnotliwy.
Z tego, iż ktoś o cnotach rozprawia, nie można wnosić, że sam cnoty posiadł.
Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł.
Konfucjusz (Wikicytaty)
1 komentarz:
Rozmowa na ten temat jest w tym miejscu.
Prześlij komentarz