piątek, 28 grudnia 2012

Trwałość płytek CD-R

Przed świętami zdecydowałem się zrobić porządki w moim pokoju i przypadkiem wpadły w moje ręce dwie nieopisane płytki CD-R, na które nagrałem coś "cennego". Aby się przekonać co to takiego włożyłem pierwszą płytkę do czytnika i okazało się że jest tam zbiór cennych plików, które nagrałem dwukrotnie (na dwie płytki), aby mieć w miarę pewną kopię. Niestety wielu plików nie dało się już odczytać.

Jest to spowodowane tym, że płytki były wypalone dość dawno, około 2000-2003 roku. Próba odczytania danych z obu płytek, trwała około 5 godzin i z pierwszej płytki nie udało się odczytać ~25 plików, a z drugiej podobną ilość. Gdy się zsumowało odczytane pliki to cały czas pozostawały takie (z wszystkich ponad 800 plików), których nie dało się odczytać wcale (czasami czytnik sygnalizował krytyczne błędy).

Problem leży w tym że te ~10 lat temu bardzo mi zależało na tych danych, więc wypaliłem je na płytki właśnie w tym celu aby przetrwały przynajmniej 10 lat. W tym samym celu nabyłem dwie identyczne płytki, firmowe i nietanie (TDK), aby ich trwałość była większa niż innych. Jak widać na wiele się to nie zdało, bo odczytywać próbowałem nagrywarką, która zwykle lepiej sobie radzi z błędami odczytu.

Na całe szczęście plików nie straciłem, bo znalazłem je na dysku twardym, w katalogu gdzie skopiowałem zawartość jakiegoś starego dysku. Jak widać w ostatnich 10 latach lepiej dane trzymać na HDD niż na CD-Rach.

Nie jest to zjawisko nowe, bo pierwsza moja płytka jaką wypaliłem na początku lat 90 (też backup), również nie chciała się odczytać już pod koniec lat 90. A również była to płytka dobrej jakości, a nawet nagrywana w prędkości *2 (bo szybszych wtedy nie było). Jednak wiele osób podkreśla, że nietrwałość płytek rośnie, a najgorzej sytuacja się prezentuje z płytkami DVD.

Masz coś na starych płytkach CD-R ? Jeśli tak to sprawdź czy jest to jeszcze tam:P Bo ja mam setki płytek z ostatnich ~20 lat, więc będę chyba musiał poświęcić któryś urlop i sprawdzić które są do wyrzucenia już dziś.
Natomiast dyskietki z lat 80 zapewne się dziś odczytają - wiem bo sprawdzałem na moich starych dyskietkach...

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...