poniedziałek, 27 marca 2017

Louise Weiss - założycielka i wizjonerka

Kilka dni temu obchodziliśmy 60-lecie podpisania tzw. traktatów rzymskich, które zapoczątkowały integrację europejską. Przy okazji warto wspomnieć zapomnianą już niestety(!) osobę, z której UE może być dumna.

Louise Weiss to wielka działaczka i idealistka uhonorowana Oficerem Legii Honorowej, w 1979 roku w wieku 86 lat została członkiem Parlamentu Europejskiego. W 1999 roku Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu została nazwana jej imieniem (Wikipedia).

Louise Weiss wyraziła swoje cele, ale też obawy odnośnie przyszłości UE:
    (...) Bójmy się raczej tego, że skostniejemy
Jak widać Louise Weiss już kilkadziesiąt lat temu dostrzegała największe zagrożenia dla integracji europejskiej. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej dawne obawy dziś są smutną rzeczywistością...
...a szkoda bo miało być tak pięknie...

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...