wtorek, 18 maja 2010

Gwiezdne Wojny dziś w TV !

Dziś w TVP1 o godzinie 20:25 będzie wyemitowany III epizod Gwiezdnych Wojen, czyli ostatni z najnowszej trylogii, który uważam za najlepszy (z tych trzech). I byłaby to bardzo dobra informacja dla miłośników SF czy GW, bo jest to emisja bez reklam i można się napawać rzadkimi przykładami fajnych filmów SF w naszej TV. Jednak...
...niestety ostatnia emisja ujawniła fatalne tłumaczenie dla TVP o czym pisałem szczegółowo w tym miejscu. Ciekawe czy tym razem tłumaczenie zostało poprawione ? Czy może znów będziemy się za brzuchy trzymać... :-/

Co zobaczymy w filmie


W tym filmie wreszcie po tylu latach dowiadujemy się jak narodził się złowrogi Darth Vader, czyli najbardziej znana postać w historii kina:


Early Star Wars Episode iii Trailer (Hands Up)

Co ciekawe bardzo dobrze znam osobę, która w identyczny sposób zniszczyła sobie życie poprzez złe decyzje podejmowane wprost w identyczny sposób jak młody Anakin Skywalker. Podobnie jak on poprzez te decyzje zniszczył również życie swoim bliskim, choć na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jednak mimo wszystko było bardzo gorąco... niemal jak na Mustafar ;):)


Bardzo ciekawy jest też wątek polityczny. Poprzez dwa wcześniejsze epizody ukazane zostało jak można obalić system demokratyczny, a szczególnie ciekawe mechanizmy zostały ukazane właśnie w III epizodzie.

Jak w haśle manipulacja na Wikipedii czytamy:
    W społeczeństwie totalitarnym manipulacja jest jednym z podstawowych narzędzi sprawowania władzy nie mniej ważnym niż aparat terroru. (...) W ten sposób władcy państw totalitarnych mogą łatwo manipulować swoimi społeczeństwami i utrzymywać swoje rządy działając wbrew interesowi ogółu. Manipulację językową często stosuje się w propagandzie i podczas tzw. prania mózgu.

    W społeczeństwie demokratycznym manipulacja jest bardziej wyrafinowana i mniej widoczna, używana jest przez polityków, np. w kampaniach wyborczych oraz w gospodarce wolnorynkowej w różnych często ukrytych formach w reklamie.
I takie właśnie mechanizmy i ich skutki ukazane zostały w tej części gwiezdnej sagi.

Następnie jesteśmy świadkami narodzin Galaktycznego Imperium oraz nierozłącznie z nim związanej Rebelii. Swoją drogą ciekawe dlaczego nie rozumieją tej prostej zasady politycy i inni władcy, że jak oni zachowują się skrajnie głupio to mobilizują do pracy mądrych, gdy źle rządzą to mobilizują najbardziej świadomych i niezadowolonych itp.

Co jest w planach TVP ?


Gdy wcześniej TVP zrobiło nam przyjemność emisją wszystkich części Gwiezdnych Wojen (czyli od września 2008), miało to konkretny cel. Mianowicie TVP na bardzo korzystnych warunkach dogadało się z Lucasem i w ten sposób przygotowało widzów do premierowej emisji nowego serialu Wojny klonów.

Jednak teraz TVP nie wyświetla odcinków z drugiego sezonu (robi to inna stacja), dlatego warto zadać pytanie czy może jednak ma zamiar ?

Może po prostu chcą się popisać lepszym tłumaczeniem niż poprzednim razem ?
...zawsze byłby to jakiś krok do przodu ;)


To zapraszam na tę ucztę kinomana oby więcej takich perełek w TV. Ja pewnie nie będę oglądał bo mi nie odpowiada jakość obrazu oraz dźwięku w TV, a taki film zasługuje na zupełnie inne doznania;) Bardzo istotny jest też dubbing, którego nie znoszę nawet jeśli jest najlepszy i z najlepszego tłumaczenia.
Jednak miłego oglądania;)


Update:
No niestety, ale to było to samo tłumaczenie - lipa i tyle!

Zauważyłem też więcej jakiś uproszczeń w tłumaczeniu, nie są one tak istotne jak te, które wcześniej opisywałem, ale mimo wszystko mam wrażenie, że tłumacz tu opowiada jakieś swoje Gwiezdne Wojny...

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...