poniedziałek, 31 maja 2010

Atak na Kasię

W styczniu przypomniałem Wam osobę i dorobek Kasi Popowskiej w poście Totalny talent: Katarzyna Popowska. Tym razem wieści są złe:


Account recovered

Niestety, mało kto (szczególnie w Polsce) zdaje sobie sprawę z tego, że internet jest niebezpieczny. Skoro Kasia jest kobietą, zakładam że nie zaatakował jej jakiś "haker" z prawdziwego zdarzenia, lecz pewnie sama nieświadomie ułatwiła zadanie osobie, która niekoniecznie musi się znać na włamach cybernetycznych.

Dlatego należy uważać, aby nasze hasła do kont internetowych nie mogły zostać przechwycone. Przykładowo radiowe połączenia internetowe (Wi-Fi), są łatwe do przechwycenia (sniffing) za pośrednictwem serwerów pośredniczących. Należy też pamiętać co robimy będąc u kolegi lub w publicznym miejscu. Jeśli korzystamy z internetu w kafejce to trzeba bezwzględnie pamiętać o tym aby na koniec się wylogować oraz aby przeglądarka nie zapamiętała naszego hasła itp. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to koniecznie trzeba oczyścić historię naszego pobytu w internecie.

Podobnych sytuacji jest znacznie więcej i nie trudno się domyśleć, że któryś z tych błędów mogła popełnić Kasia Popowska. Teraz jednak już wie, że jednak trzeba myśleć, gdy się coś robi w internecie. Jak mówi przysłowie człowiek uczy się na błędach;)

Moja rada jest następująca: zawsze myślimy o tym co robimy w internecie, nawet jeśli spędzamy czas na gadaniu i przyjemnościach.


Update:
Wcześniej wspominałem o tematyce bezpieczeństwa w postach:
  1. Bezpieczeństwo IT a psychologia
  2. Nowy atak na konta PKO w PL (Phishing)
  3. 1,9 miliona komputerów zombie ?
  4. Zombie oraz enigmatyczne miesiące ;)
  5. Ofiary ataków internetowych – bójcie się !

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...