czwartek, 20 maja 2010

Bezpieczeństwo IT a psychologia

Zostaliśmy zaproszeni na konferencję Confidence 2010, aby zorganizować tam coś ciekawego. Jednak ja chciałbym dzisiaj zainteresować Was ciekawą prelekcją jaka będzie tam miała miejsce:

  Temat prezentacji: Dobrze znane luki w ludzkim mózgu i zachowaniu – powszechne błędy administatorów

  Abstrakt: Błędy wynikające z wad ludzkiej percepcji mimo, że są dobrze udokumentowane i przebadane przez naukowców, nie są znane w środowiskach osób zajmujących się IT Security. Naukowcy opisują zjawiska bardzo złożonym językiem, który z perspektywy informatyków bywa niezrozumiały i prowadzi do błędnego rozumienia zjawisk. W trakcie krótkiego wykładu zaprezentowane zostaną najistotniejsze błędy popełniane przez ludzi, które zdarzają się bardzo często m.in. pracownikom działów IT Security. Błędy te to m.in.:

  1. iluzja nieomylności,
  2. lekceważenie niepomyślnych informacji,
  3. lekceważące traktowanie wyników i osób spoza zespołu,
  4. nie dopuszczanie informacji sprzecznych z naszym zdaniem,
  5. iluzje pamięciowe (fałszywe wspomnienia i nie tylko)

  Wykład ma na celu przybliżenie zjawisk administratorom oraz wskazanie pewnych prostych metod radzenia sobie z tymi problemami.


  O autorze: Wojciech Bojdol – wojboj. Specjalista w zakresie psychologii pamięci i iluzji pamięciowych, bezpieczeństwa systemów linux/unix oraz nowych technologii. W latach 1998-2001 autor ponad 40 publikacji z obszaru nowych technologii i bezpieczeństwa informatycznego. W roku 2001 uhonorowany Stypendium Prezesa Rady Ministrów RP. Od wielu lat prowadzi projekty programistyczne, wdraża nowe technologie i świadczy usługi doradztwa w zakresie bezpieczeństwa dla wielu firm. Współtwórca Konsorcjum Aktywni.biz/Grupa Aktywni. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.


  Źr. Wojciech Bojdol, Confidence 2010

Myślę, że to bardzo cenna prezentacja, szczególnie że wiem po sobie, że człowiek najczęściej zajmuje się tym co go najbardziej interesuje i nie sięga szerzej po inne dziedziny nauki (czyli tu spece dłubią w protokołach i programach, a nie myślą o psychologii).

Zapowiada się wspaniale, więc postaram się wpaść na ten punkt programu.

Tu pełen program imprezki.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...