poniedziałek, 17 maja 2010

Pretensjonalna reklama Microsoftu w PL

Zupełnie przypadkiem w TV widziałem ostatnio bardzo pretensjonalną reklamę, która niby ma propagować świadomość bezpieczeństwa (co jest bardzo potrzebne, o czym pisałem w tym poście), jednak faktycznie jest zwykłą reklamą przeglądarki internetowej IE8 - czy IE tak bardzo straciło w internetowych statystykach ??;)

W reklamie widzimy napis
IE 8 blokuje 1000 złośliwych ataków (...)

Fakt jest jednak taki, że produkty Microsoftu od lat 90. słyną z tego, że są najbardziej podatne na wirusy oraz na ataki sieciowe. Wynika to głównie z tego, że firma ta nigdy poważnie nie myślała o klientach, a już szczególnie w kontekście bezpieczeństwa internetowego (po historii powstania przeglądarki Internet explorer wiemy, że Microsoft wcale nie chciał zajmować się internetem, a opowiada o tym jeden z odcinków dokumentu "Download: The True Story of the Internet").

Oto jeden z (zbyt ??) wielu przykładów:
  Programy szpiegujące (spyware) (...) W chwili obecnej funkcjonują (...) niemal wyłącznie w środowisku Microsoft Windows.

  źr. Spyware w Wikipedii
Oczywiście jest to powodem wielu drwin, oto przykład:
  TY też możesz zostać częścią botnetu.. W7 [Windows 7] za jedyne 999zł

  Komentarz internauty kaf w serwisie dobreprogramy.pl, więcej cytatów tutaj.

Zmianie uległa sytuacja pod koniec lat 90, kiedy nawet w Polsce, Microsoft bardzo intensywnie reklamował się (np. w internecie), że jego produkt Windows NT, jest ponoć bezpieczny. Reklamy te ukazały, że firma ta po raz pierwszy w swojej historii poważnie myśli o bezpieczeństwie. Jednak natłok reklam na największych portalach internetowych powodował pewnie złudne wrażenie na internautach, że system NT faktycznie jest najbezpieczniejszy. Fakty jednak były inne, co potwierdził ówczesny artykuł w CHIP, gdzie była mowa, że armia USA wycofuje wszystkie systemy Windows NT, gdyż te nie zapewniają właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Kilka lat później sytuacja się zaczęła dość istotnie zmieniać, dziś wiemy o wielu elementarnych mechanizmach wbudowanych w Windows np. XP, które automatyzują oraz ułatwiają konfigurowanie zabezpieczeń systemu (choć takie były dostępne u konkurencji już w latach 90., czyli tak jak to zwykle z Microsoftem było). Były to zmiany widoczne dla użytkowników, które nie mogły ujść uwadze, np. gdy użytkownik się spieszy, chce zamknąć system Windows, a ten przez kilkanaście minut instaluje dziesiątki poprawek do Internet Explorera ;)


Jednak faktycznie bezpieczeństwo systemów Microsoft Windows było złudne, gdyż ilość zagrożeń rosła w momencie gdy stare zagrożenia nie były eliminowane. Dziś sytuacja jest taka, że kilka wizyt na podejrzanych stronach WWW w systemie Windows kończy się źle, a czasami to system jest utracony na rzecz cyberprzestępców (a o konkurencyjnych systemach nie można tego powiedzieć).

Niestety sytuacja, w której cała rodzina korzysta z jednego komputera, kończy się fatalnie dla tych co faktycznie chcą czasami coś na nim zrobić, bo dzieci przesyłają sobie różne linki i takie systemy Windows zbierają setki np. programów szpiegujących na kilkadziesiąt dni - co niestety często sam widziałem na własne oczy :-/

Dlatego slogan przedstawiany w telewizyjnej reklamie IE 8 blokuje 1000 złośliwych ataków, należy raczej traktować w kategoriach:
  aż 1000 ??
  No wreszcie jest już 1000...


Aby spotęgować mylne wrażenie na oglądających, że mają do czynienia nie z reklamą, a jakąś kampanią na rzecz bezpieczeństwa Polaków itp., pojawia się w reklamie adres internetowy www.ie8serfujbezpiecznie.pl, taka strona jak "www.serfujbezpiecznie.pl" jest oczywiście bardzo potrzebna i to w każdym kraju, jednak tu mamy do czynienia jedynie z reklamą za którą nic wartościowego się nie kryje...


Dlatego ta reklama w TV jest dowodem na to, że Microsoft znów na wzór lat 90., próbuje forsować swoje produkty oraz przedstawiać je w pozytywnym świetle. Nie przeczę, że IE8 nie zrobił znacznego kroku w tej dziedzinie (czytałem jego dokumentację), jednak jak zwykle nie ulegajmy wrażeniu jakie chce nam wcisnąć reklamodawca, bo co z tego, że przeglądarka jest coraz lepsza skoro np. jest uruchomiona na systemie operacyjnym, który jest najbardziej podatnym na zagrożenia od chwili jego powstania, a w czasach MS-DOS również nie było drugiego takiego systemu, który byłby atakowany tak dużą ilością wirusów.


Update:
Wcześniej wspominałem o tematyce bezpieczeństwa w postach:
 1. Nowy atak na konta PKO w PL (Phishing)
 2. 1,9 miliona komputerów zombie ?
 3. Zombie oraz enigmatyczne miesiące ;)
 4. Ofiary ataków internetowych – bójcie się !Update:
Reklama IE8 pojawia się w różnych miejscach, np. dziś widziałem ją na YT.

2 komentarze:

salvadhor pisze...

Reklamy zwykle żerują na niewiedzy odbiorców. I tak jest tym razem.

W sumie nic nowego, ale szkoda tych, którzy się na slogany nabiorą.

Dobrze, że pod moim Linuksem nie ma IE :)

Tdc pisze...

;)

Niestety trafiłeś w sedno tematu, a dotyczy to dosłownie wszystkiego, nie tylko informatyki itp.

PozdrawiamJeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...