IE 8 blokuje 1000 złośliwych ataków (...)
Fakt jest jednak taki, że produkty Microsoftu od lat 90. słyną z tego, że są najbardziej podatne na wirusy oraz na ataki sieciowe. Wynika to głównie z tego, że firma ta nigdy poważnie nie myślała o klientach, a już szczególnie w kontekście bezpieczeństwa internetowego (po historii powstania przeglądarki Internet explorer wiemy, że Microsoft wcale nie chciał zajmować się internetem, a opowiada o tym jeden z odcinków dokumentu "Download: The True Story of the Internet").
Oto jeden z (zbyt ??) wielu przykładów:
- Programy szpiegujące (spyware) (...) W chwili obecnej funkcjonują (...) niemal wyłącznie w środowisku Microsoft Windows.
źr. Spyware w Wikipedii
- TY też możesz zostać częścią botnetu.. W7 [Windows 7] za jedyne 999zł
Komentarz internauty kaf w serwisie dobreprogramy.pl, więcej cytatów tutaj.
Zmianie uległa sytuacja pod koniec lat 90, kiedy nawet w Polsce, Microsoft bardzo intensywnie reklamował się (np. w internecie), że jego produkt Windows NT, jest ponoć bezpieczny. Reklamy te ukazały, że firma ta po raz pierwszy w swojej historii poważnie myśli o bezpieczeństwie. Jednak natłok reklam na największych portalach internetowych powodował pewnie złudne wrażenie na internautach, że system NT faktycznie jest najbezpieczniejszy. Fakty jednak były inne, co potwierdził ówczesny artykuł w CHIP, gdzie była mowa, że armia USA wycofuje wszystkie systemy Windows NT, gdyż te nie zapewniają właściwego poziomu bezpieczeństwa.
Kilka lat później sytuacja się zaczęła dość istotnie zmieniać, dziś wiemy o wielu elementarnych mechanizmach wbudowanych w Windows np. XP, które automatyzują oraz ułatwiają konfigurowanie zabezpieczeń systemu (choć takie były dostępne u konkurencji już w latach 90., czyli tak jak to zwykle z Microsoftem było). Były to zmiany widoczne dla użytkowników, które nie mogły ujść uwadze, np. gdy użytkownik się spieszy, chce zamknąć system Windows, a ten przez kilkanaście minut instaluje dziesiątki poprawek do Internet Explorera ;)
Jednak faktycznie bezpieczeństwo systemów Microsoft Windows było złudne, gdyż ilość zagrożeń rosła w momencie gdy stare zagrożenia nie były eliminowane. Dziś sytuacja jest taka, że kilka wizyt na podejrzanych stronach WWW w systemie Windows kończy się źle, a czasami to system jest utracony na rzecz cyberprzestępców (a o konkurencyjnych systemach nie można tego powiedzieć).
Niestety sytuacja, w której cała rodzina korzysta z jednego komputera, kończy się fatalnie dla tych co faktycznie chcą czasami coś na nim zrobić, bo dzieci przesyłają sobie różne linki i takie systemy Windows zbierają setki np. programów szpiegujących na kilkadziesiąt dni - co niestety często sam widziałem na własne oczy :-/
Dlatego slogan przedstawiany w telewizyjnej reklamie IE 8 blokuje 1000 złośliwych ataków, należy raczej traktować w kategoriach:
- aż 1000 ??
No wreszcie jest już 1000...
Aby spotęgować mylne wrażenie na oglądających, że mają do czynienia nie z reklamą, a jakąś kampanią na rzecz bezpieczeństwa Polaków itp., pojawia się w reklamie adres internetowy www.ie8serfujbezpiecznie.pl, taka strona jak "www.serfujbezpiecznie.pl" jest oczywiście bardzo potrzebna i to w każdym kraju, jednak tu mamy do czynienia jedynie z reklamą za którą nic wartościowego się nie kryje...
Dlatego ta reklama w TV jest dowodem na to, że Microsoft znów na wzór lat 90., próbuje forsować swoje produkty oraz przedstawiać je w pozytywnym świetle. Nie przeczę, że IE8 nie zrobił znacznego kroku w tej dziedzinie (czytałem jego dokumentację), jednak jak zwykle nie ulegajmy wrażeniu jakie chce nam wcisnąć reklamodawca, bo co z tego, że przeglądarka jest coraz lepsza skoro np. jest uruchomiona na systemie operacyjnym, który jest najbardziej podatnym na zagrożenia od chwili jego powstania, a w czasach MS-DOS również nie było drugiego takiego systemu, który byłby atakowany tak dużą ilością wirusów.
Update:
Wcześniej wspominałem o tematyce bezpieczeństwa w postach:
- Nowy atak na konta PKO w PL (Phishing)
- 1,9 miliona komputerów zombie ?
- Zombie oraz enigmatyczne miesiące ;)
- Ofiary ataków internetowych – bójcie się !
Update:
Reklama IE8 pojawia się w różnych miejscach, np. dziś widziałem ją na YT.
2 komentarze:
Reklamy zwykle żerują na niewiedzy odbiorców. I tak jest tym razem.
W sumie nic nowego, ale szkoda tych, którzy się na slogany nabiorą.
Dobrze, że pod moim Linuksem nie ma IE :)
;)
Niestety trafiłeś w sedno tematu, a dotyczy to dosłownie wszystkiego, nie tylko informatyki itp.
Pozdrawiam
Prześlij komentarz