czwartek, 17 marca 2011

Stan wojenny niezgodny z konstytucją PRL wg TK

Jak podawały wczoraj (chyba) wszystkie serwisy, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dekrety z grudnia 1981 roku, na mocy których Rada Państwa wprowadziła stan wojenny były niezgodne z konstytucją oraz posiadają braki innych umocowań prawnych.

Absurdalność tego faktu jest spora, gdyż burzy to choćby wszystkim znany monolog gen. Jaruzelskiego do narodu. Oczywiście istotniejsze jest to, że burzy również zasadność wprowadzenia oraz obecnie lansowaną linię obrony przez dawnych aparatczyków socjalistycznych.
  Do tej pory przedstawiciele dawnego reżimu PRL-owskiego utrzymywali, że stan wojenny był wprowadzony zgodnie z prawem. Dziś Trybunał ostatecznie to przesądził. Jest to symboliczne oddanie prawdy i sprawiedliwości
  Zbigniew Girzyńsk (w wiadomosci.wp.pl)

Właściwie orzeczenie to stawia choćby samego gen. Jaruzelskiego (już za sam monolog), w bardzo trudnym położeniu, bo jawi się On jako marny, pospolity przestępca, który kiedyś dokonał przewrotu w Państwie i agresji przeciw narodowi, bez jakiegokolwiek umocowania prawnego, czyli wg swojego widzimisię.

Jeszcze innym tematem jest to, że prawnicy do takich wniosków doszli po ponad 20 latach - co jest nieprawdopodobne i ponownie podkreśla starą zasadę, że największe zbrodnie/agresje w historii uchodzą zwyrodnialcom płazem (jest to ukazane np. w nowej trylogii Gwiezdnych Wojen). Warto dodać, że wielu oskarżonych nie dożyło tej tego orzeczenia.

Jeszcze inną kwestią jest oczywiście duże upolitycznienie wielu trybunałów itp. (w tym TK jest jednym z najbardziej upolitycznionych). Od roku 1989 przedstawiciele "nowej" lewicy mieli (i mają) duży wpływ na sądownictwo oraz często składali się na rząd wybrany już w prawdziwie demokratycznych wyborach. A mając swój rząd, automatycznie delegowali swoich do TK, w efekcie 20 lat minęło i wszystko było skutecznie blokowane (to cecha SLD są skuteczni) co nawet z drwiną kiedyś podkreślił gen. Kiszczak.

Czyli obecnie TK oficjalnie orzekł to co i tak było jasne na całym świecie od lat...


Update:
Newsy:
- Zapadł wyrok ws. legalności stanu wojennego (wiadomosci.onet.pl)
- Wielu Polaków czekało na ten dzień aż 30 lat! (wiadomosci.wp.pl)


Update:
Komentarze internautów:
  super trybunal
  brawo za szybkie dzialanie szanowny trybunale ...

  ~ja 2011-03-16 21:32:59

  nic jaruzelskiemu nie zrobilem zlego nawet procy nie miałem
  a on bez wyroku sadowego wsadził na 10lat ...

  markomar123 2011-03-16 21:07:24

  Kto i z czego będzie te odszkodowania wypłacał?
  To zubożałe społeczeństwo nie może cAły czas żyć do tyłu, ...
  ~Janosik 2011-03-16 20:45:50


  oraz z innej strony:

  Może i stan wojenny był nielegalny ale zapobiegł rozlewowi krwi. [184]
  Dziękujemy Panie Generale !!!
  precz_z_antkiem 2011-03-16 20:00:56

  Stan wojenny był desperacką próbą ratowania Polski przed obcą interwencją
  i kolejnym rozbiorem (między ZSRR i NRD). Dlaczego ci, którzy sabotowali ten patriotyczny czyn, mają dzić dostawać odszkodowanie? To odszkodowanie musieliby zapłacić wszyscy podatnicy.

  beatus_alexius_1952 2011-03-16 19:54:55
Ostatnie dwa tym razem pozostawię bez komentarza.

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...