czwartek, 17 marca 2011

To my Księżyc, czy on nas ? :-P

Jak możemy przeczytać w newsie W sobotę wyjątkowe zjawisko na polskim niebie (onet.pl), niebawem sięgamy po swoje lunety i kieszonkowe teleskopy Hubble'a ;)

Lunar libration
Libracja Księżyca


Wszelkie podglądanie kosmiczne jest faktycznie podróżą w czasie, bo okazuje się że nawet stosunkowo mikroskopijna odległość Księżyca od Ziemi, jest wystarczająca abyśmy na Ziemi odbierali jego obraz opóźniony o sekundy w stosunku do jego aktualnego stanu (na razie niezmiennego :)

Speed of light from Earth to Moon
Czas potrzebny światłu na przebycie odległości Ziemia-Księżyc (w skali)


To jest okazja aby w Wawie zrobić jakąś kosmiczną imprezkę, zapytam się mego ucznia, który posiada wystarczająco długi teleskop aby nam wypalić oczy ;) Może faktycznie uda się nam zrobić imprezkę ?;)


Update:
Wstępnie mamy imprezkę w sobotę na Żoliborzu. Będziemy mieli bardzo dobre warunki do oglądania kosmosu, jak na możliwości warszawskie. kto się pisze ?

Główna część imprezy odbędzie się na nieświeżym warszawskim powietrzu, więc co ze sobą przyniesiecie to będziemy mieli. Istnieje możliwość rozpalenia ogniska itp.


Update:
Dziś blog nie był dostępny przez pewien czas gdyż nastąpił atak.

Update:
Już ustaliłem podstawowe rzeczy z Pawłem: zapraszamy w sobotę o godzinie 20:00. Spotykamy się pod domem mojego ucznia na ul. Marii Dąbrowskiej 3 - telefon do mnie macie (niektórzy mają też do mojego ucznia).

Potem udamy się na oglądanie Księżyca oraz innych ciekawych widocznych w tym momencie ciał niebieskich (niebawem podamy jakich) oraz robienie wszystkiego tego co zaproponujecie. Odbędzie się to w tym miejscu, czyli stosunkowo daleko od cywilizacji, która utrudnia obserwacje. Jeśli ktoś będzie chciał dojechać od razu w to miejsce to dojazd jest łatwy i parkowanie proste, wystarczy wjechać od strony Powstańców Śląskich równolegle z widocznymi długimi liniami prostymi.

Następnym punktem programu będzie najprawdopodobniej pobliska tania i w miarę dobra pizzeria, no chyba że zadecydujemy inaczej;)

Proszę w komentarzach zgłaszać:
- obecność (do rezerwacji miejsca w pizzerii - jeśli wszyscy dopiszą może nas być nawet kilkadziesiąt osób)
- ewentualne pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni itp.;)
- co kto przywiezie np. grilla czy inny sprzęt do grania, oglądania itp.

Zapraszamy !;)


Update z godziny 19:15
Przypominam, że o godzinie 20:00 spotykamy się pod domem Pawła i od razu wyruszamy albo oglądać Księżyc (choć pogoda chyba na to nie pozwoli) albo gdzieś do restauracji itp.
Na nikogo raczej nie czekamy, jeśli ktoś się spóźni to dzwońcie, będziemy na pewno w okolicy.

Do zobaczenia !;)

2 komentarze:

Reg pisze...

Pierwszy! ;P Coś nie ma komentarzy. Ja mogę wpaść na trochę, ale myślę, że przy takiej temperaturze niefajnie jest siedzieć na zewnątrz, a przy takim zachmurzeniu i tak niewiele nieba zobaczymy. Imprezę na działce lepiej będzie zrobić za kilka tygodni, jak się ociepli i przyjdzie wiosna.

Tdc pisze...

Drugi ;)

Niestety faktycznie pomimo zapewnień pogoda nie jest najlepsza, jednak imprezy nie odwołujemy.

Zakładamy że do wieczora wiele może się zmienić, a jak nie to po prostu od razu idziemy do jakiejś knajpy.

Co do imprezy za kilka tygodni to owszem, ale to właśnie dziś można obserwować księżyc, bo są do tego najlepsze warunki od kilku ostatnich lat - albo lepiej zakładano że będą najlepsze warunki :>

Do zobaczenia !;)Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...