niedziela, 24 czerwca 2012

Nietuzinkowa lekcja - następny ciekawy dokument

Ostatnio byłem na konferencji CONFidence w Krakowie, gdzie (mówiąc w skrócie) spotykają się hackerzy i omawiają wszelkie aspekty swojego fachu. Jeden z dziennikarzy z którym rozmawiałem poruszył kontrowersyjny temat (niemal teoria spiskowa) urządzeń, które nie pozwalają na łamanie zabezpieczeń, podglądanie itp. ale na manipulowanie ludźmi.

Ja jednak szybko uciąłem te rozważania stwierdzając, że ludzi jest na tyle łatwo kontrolować, że w ogóle nie trzeba posługiwać się technologią. Nie odkrywam tu niczego nowego, właśnie przede wszystkim na naukowych konferencjach poświęconych bezpieczeństwu podkreśla się, że najsłabszym ogniwem jest człowiek. Niestety... psychika ludzka jest bardzo delikatna, a zachowania ludzkie można zmieniać diametralnie w dowolne sposoby, w zależności co się chce osiągnąć.

Jednak cały czas trzeba to powtarzać, gdyż ludzie słyszą to, ale nie słuchają. Odzywa się nas wewnętrzny głos, który chroni naszą samoocenę, a mówi on że inni są do tego zdolni, ale nie ja...

I o tym właśnie był wyemitowany w piątek na kanale Planete+ dokument pt. "Plan lekcji. Dyktatura Trzeciej Fali". To fantastyczny dokument, który polecam każdemu. Mnie on szczególnie zainteresował bo jako wykładowca jestem zainteresowany nieszablonowym myśleniem i prowadzeniem zajęć, a nauczyciel o którym jest mowa w tym filmie, jest wzorem dla każdego w tym fachu. Gdyby takich ludzi było więcej w szkołach, a nie takich którzy go potem zwolnili z pracy, to inteligencja i wiedza uczniów nie byłaby taka jak jest... i w Polsce, i na świecie (gdzie jest jeszcze gorzej o czym pisałem wielokrotnie np. w tym miejscu).

Dokument ten w skrócie opowiada o tym jak niezwykły nauczyciel, który nie tracił czasu swojego i swoich uczniów uzgodnił z nimi, że przeprowadzą pewien dłuższy eksperyment. W ten sposób zrobili sobie swoją własną III rzeszę (Wikipedia), wraz z własną policją, ochroną, prześladowaniami i pustą ideologią. O dziwo wszystko się w zastraszającym tempie rozrastało i samoistnie rozwijało do najgorszych form, a pobliskie szkoły chciały dołączać do tego przedsięwzięcia z własnej woli, co oczywiście nie było w planach, to miał być tylko eksperyment w klasie !

Bardzo ciekawy dokument, polecam każdemu do przemyślenia. Jednym z wniosków płynących z tego filmu jest to, że naród niemiecki niczym się nie różni od innych krajów, że wszędzie coś podobnego może się w każdej chwili rozwinąć, dlatego trzeba bardzo uważnie śledzić i ukracać podobne rzeczy w zarodku.

I tu jest sedno tematu, człowiek jest skomplikowany, ale też bardzo podatny na wpływy, przykładowo w tym programie widać wyraźnie z relacji, że młodzi ludzie chcieli do ruchu należeć bo chcieli być częścią całości i w żadnym wypadku nie chcieli zostać odtrąceni (co jest normą w takim przypadku).

To właśnie takie reguły, głęboko zakorzenione w każdym z nas mogą doprowadzić do wielu nieszczęść, wojen i całkowitej kontroli, inwigilacji oraz manipulacji masą, o ile ktoś wie jak i w jakim celu coś podobnego uczynić.

Dwa lata temu wspominałem w poście pt. Gdzie człowiek nowej ery ?, że człowiek się absolutnie nie zmienił, że ludzkość cały czas gnębią te same problemy. A jeśli ktoś nam wmawia, że właśnie oto jesteśmy nowi, lepsi itp. to albo plecie bzdury, albo może właśnie stara się nas zmanipulować ?

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tdc, odezwij się! Czekam na odpis. :)

Voy

Tdc pisze...

Sorry, ja cały czas pamiętam o Tobie, niestety mam obecnie bardzo długą listę e-maili na które muszę odpowiedzieć i w tym miejscu bardzo wszystkich przepraszam. Postaram się kiedyś odpowiedzieć.

Pozdrawiam!Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...