czwartek, 4 czerwca 2009

20 lat wolności w PL

Dziś mija 20 rocznica, która jest świętowana na wiele sposobów (np. w TVP), mianowicie 4 czerwca 1989 roku, naród po dziesięcioleciach okupacji radzieckiej oraz rodzimych sprzedawczyków i przestępców, w wyborach powiedział im NIE.

Głosowanie to było bardzo ważne, gdyż władze socjalistyczne nie chciały oddać berła tak łatwo, próbowali umacniać swoje wpływy na wiele sposobów, np. poprzez zapisy przy słynnym okrągłym stole. Pierwsze wolne wybory z tej samej przyczyny nie umożliwiały wyboru 100%, lecz tylko część, której sobie nie zarezerwowali byli aparatczykowie z PZPR.

Jednak dawny tzw. beton mocno się rozczarował, gdyż naród w wyborach kompletnie odrzucił ich (a tego się nie spodziewali). Dzięki temu, że Polacy jednak poszli po rozum do głowy, wiele z bardzo szkodliwych zapisów okrągłego stołu, które mocno ograniczały wolność kraju oraz wyboru władzy - na szczęście nie zostało wprowadzonych w życie. Przykładowo przez kilka lat nie miało dojść do wolnych wyborów prezydenckich.


Wydarzenie to oczywiście miało fundamentalne znacznie w skali Europy (upadek komunizmu) co podkreśla dzisiejszy cykl programów dokumentalnych (i nie tylko) w TVP, zatytułowany "Zaczęło się w Polsce".


Update:
Krótkie opisy w Wikipedii: "Ustrój_polityczny_Polski - Transformacja_ustrojowa" oraz "Okrągły Stół (historia Polski)".

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...