środa, 17 czerwca 2009

Planowane zmiany w szkolnictwie (efekty głosowania)

Kilka dni temu w wiadomościach (TVP) podano, że nowa Pani Minister ma zamiar wprowadzić rewolucyjne zmiany w naszym szkolnictwie wyższym, które uderzy w polskich studentów oraz nasze uczelnie państwowe.

Zmiany mają w sposób zakamuflowany chronić wyższe uczelnie prywatne (przed którymi są trudne czasy), poprzez np. odgórne zmniejszenie liczby przyjmowanych studentów. Jeszcze innym rozwiązaniem o którym Pani Minister (z PO) mówi z pełnym przekonaniem, jest rezygnacja z możliwości równoległego studiowania na uczelniach Państwowych na różnych uczelniach itp. Szczerze mówiąc ten drugi pomysł w ogólnym ujęciu wcale nie jest taki głupi bo przykładowo w ostatnim czasie politycy byli tak pustogłowi, że najpierw Polska kształciła studentów (czyli całe społeczeństwo to robiło) a potem ci najzdolniejsi wyjeżdżali za granicę, robiąc prezent obcym krajom opłacony przez nas ! :-/ Tu sytuacja jest podobna...
Jednak niestety ten pomysł w zestawieniu z innymi projektami oraz jasnymi i otwarcie prezentowanymi intencjami – nie podoba mi się ani trochę. Jak widać mądre posunięcia też trzeba umieć przeprowadzać !

Jak obecny rząd nie wie jak to robić to po raz kolejny napiszę: skoro nie wiecie – to się mnie zapytajcie ! ;):)

We wspomnianym newsie w TV zostało przedstawione stanowisko środowiska studenckiego, które po poparciu obecnej partii rządzącej w poprzednich wyborach – obecnie jest głęboko rozczarowane takimi zaskakującymi (dla nich) posunięciami.
Studenci widzą w takich posunięciach zagrożenie dla ich perspektyw, możliwości itp. Jednak warto dodać, że w jednym aspekcie się mylą, być może zakładają, że aby się wykazać trzeba studiować na kilku kierunkach jednak nie jest to tak do końca prawda – jest to jedynie przyzwyczajenie. W momencie, w którym nie będzie już takiej możliwości (i braku funduszy) studenci będą mogli się zająć innymi rzeczami, którymi do tej pory nie mogli, myślę że da się wymyślić znacznie więcej fajnych, kreatywnych i twórczych zajęć, którymi również można się szczycić, a nawet przy tak licznej konkurencji (liczebności) to co będą wymyślali może być naprawdę imponujące !
W końcu uczelnia to konkretny plan zajęć, który często ogranicza i zabiera czas, natomiast ja np. wolę możliwości i samodzielne decydowanie o tym co się będzie robić, choć oczywiście nie wszyscy się ze mną zgodzą.

Istotą omawianego ciosu wymierzonego w państwowe uczelnie wyższe jest tutaj fakt, że w ostatnich parunastu latach finansowanie uczelni zależy od ilości przyjętych studentów, a nie zostało to podane w serwisach informacyjnych. Czyli przy ograniczeniu ilości osób studiujących, de facto mocno ogranicza się finanse uczelni – zupełnie tak jakby naszym uczelniom się przelewało :(
Choć oczywiście i tu nie brakowało patologii, przykładowo sam pamiętam jak w latach 90. na Uniwersytecie Warszawskim z tego właśnie powodu przyjmowano prawie wszystkich chętnych i w salach studenci siedzieli jak w jakiejś katowni wszędzie włącznie z oknami !

Demokratyczne wybory – jak głosować ?


Warto podkreślić w tym problemie potraktowanym ogólnie bardzo istotną rolę wyborów oraz tego jak rozłoży się w nich nasz głos. Z wielkim zaniepokojeniem obserwowałem, gdy młodzi ludzie (studenci) z niemal ślepym zapatrzeniem popierali obecną partię rządzącą oraz przesyłali sobie jakieś bezmyślne SMSy agitacyjne. Agitacje tego typu pewnie mają jakiś sens, jednak w tej konkretnej sytuacji, która w pewnym stopniu doprowadziła do wygranej obecną partię brakowało mi jednego bardzo istotnego elementu bez, którego wolne i demokratyczne wybory nie mają sensu: brak refleksji (analizy sytuacji politycznej, przewidywania konsekwencji, czyli zwykłego myślenia).

Nie wystarczy na kogoś głosować lub ślepo go popierać do tego aby ten postępował tak jak tego chcemy oraz podejmował mądre decyzje. Jest to oczywiście bardzo dobrze widoczne wobec przytaczanych tu faktów.

Szczerze mówiąc, z politowaniem jakim obdarza się dzieci patrzyłem na uśmiechniętych studentów, którzy wykrzykiwali hasła o wyższości PO nad kaczorami itp. zabawiali się w te agitacje SMSowe itp. W końcu brak analizowania swoich czynów oraz poprzez to brak odpowiedzialności za nie to właśnie jest NIEDOJRZAŁOŚĆ.


To już nie chodzi o to aby atakować partię obecnie rządzącą itp. lecz chodzi o przemyślenie sobie przed oddaniem głosu na kogo się go chce oddać oraz z kim potem taka partia (o ile wygra wybory) będzie zmuszona łączyć się w koalicje itp. Załóżmy teoretycznie, że za podobnymi elektronicznymi akcjami agitacyjnymi kryła się jakaś refleksja np. że głosując za partią liberalną czy jak kto woli partią składającą się z biznesmenów (o czym pisałem w tym miejscu) będziemy popierać rozwój wolnego rynku itp. a za takimi wartościami nie ma nic złego. Otóż jest – ZAWSZE trzeba sobie wszystko przemyśleć, podobnie jeśli jesteśmy przykładowo po drugiej stronie i właśnie chcemy oddać głos na kogoś kto propaguje rozwiązania socjalne itp. (choć w naszej obecnej bardzo skomplikowanej sytuacji właściwie wszystkie partie robią wrażenie, że takie właśnie są).

Przed oddaniem głosu warto wziąć pod uwagę, że bez względu kogo chcemy wspierać, zawsze wiąże się to z wieloma problemami, w tym przypadku rozwijanie wolnego rynku (które nawiasem mówiąc nie istnieje w obecnych rządach - o czym wielokrotnie już pisałem, choć nie bezpośrednio) negatywnie wpływa na szkolnictwo wyższe. Studenci i młodzi ludzie mylnie zakładali, że skoro nasze uczelnie stoją na jako takim poziomie i że nic się przez ostatnie 20 lat nie zmieniło – to znaczy że jest to pewnik i nic się nie będzie w tej materii zmieniało. Otóż BĘDZIE ! A zależy to właśnie od tego na kogo oddamy swój głos.

W tym konkretnym przypadku, właśnie partia rządząca chce w jak największym stopniu wspierać przedsiębiorców prywatnych, tak aby ich część rynku prosperowała lepiej. Jednak nie ma tu mowy o szerokim spojrzeniu, o zabieganiu o cały zrównoważony rynek (czyli chodzi o realny obraz tego taki on faktycznie jest) lecz chodzi o płytkie zabiegi ku czci wybranej grupy, w tym wypadku mocno uprzywilejowanej.
Jest to zachowanie głęboko niepolityczne, które niejako strzela gola we własną bramkę, bo rząd atakuje tu uczelnie państwowe ! Istna schizofrenia :(
Jest to ewidentny brak profesjonalizmu, perspektywicznego myślenia i wielu innych ważnych u rządzących krajem cech.

Dodam jeszcze, że partia obecnie rządząca już nie po raz pierwszy w swoim postępowaniu ukazuje oblicze chroniące wybrane grupy społeczne (szczególnie te mało liczne np. biznesowe) przy kompletnym pozostawieniu samym sobie pozostałą część (przeważającą liczebnie) lub nawet ją atakującą, w imię wyższych wartości jakimi są walki polityczne, piarowskie itp. A przecież nie są ważne słowa czy obietnice wyborcze, ale konkretne posunięcia czyli fakty, a te w tym przypadku są jasne.


Ponadto warto przed oddaniem swojego głosu w urnie, nie tylko przemyśleć kto może te wybory wygrać i z kim będzie musiał współpracować, lecz to z jakimi problemami boryka się nasz kraj od kilkunastu lat i jaki potencjalny wpływ będą miały decyzje podejmowane przez partię reprezentującą dany sposób rozumienia świata. To bardzo istotne, ale czasami jest tak, że pomimo swoich sympatii politycznych w demokracji trzeba wybrać mądrze np. kogoś kto zrównoważy sytuację polityczną, czyli przykładowo wybierzemy tzw. mniejsze zło.
Innymi słowy czasami lepiej sobie przemyśleć, czy nasz faworyt w danej sytuacji politycznej, prawnej, międzynarodowej itp. nie spowoduje większych strat, poprzez swoje dość zawężone i nieperspektywiczne myślenie, którym charakteryzuje się każda duża partia w naszym kraju (i pozostałych), zarówno: liberalna, centroprawicowa, lewicowa itp.

Jeśli w podobny sposób przemyślimy na kogo oddać swój głos to wtedy możemy o sobie powiedzieć, że dokonaliśmy rozsądnego i dojrzałego wyboru – czyli w takiej sytuacji ja drogi internauto będę Tobie szczerze gratulował !
Oczywiście często będzie tak, że będąc świadomym wszelkich aspektów danej sytuacji w jakiej się znajduje kraj, wybór partii na którą oddaje się głos będzie bardzo trudny – ale tak zbudowana jest demokracja.

Dodatkowo obecnie nasza demokracja jest bardzo młodziutka i nawet u dorosłych wydawałoby się mądrych ludzi dojrzały głos wyborczy jest rzadkością... na pocieszenie dodam, że to norma w świeżych demokracjach, a szczególnie takich jak nasza, która wydobywa się z wielkim trudem z problemów narosłych przez kilkadziesiąt lat socjalizmu.


Mógłbym tu jeszcze więcej napisać o interesach politycznych różnych partii oraz roli młodzieży jednak z braku czasu pozostawię to na następny raz.


Proponowane przez PO omawiane tu zmiany, na szczęście jeszcze wymagają wielu szczebli legislacyjnych, więc miejmy nadzieję, że na tej zawiłej drodze parę osób dojdzie po rozum do głowy... ja od siebie mogę jedynie dodać, że w miejsce dziwnych, tendencyjnych pomysłów można coś: budować, rozwijać – czy tak nie będzie lepiej ??


Update:
Z Wikicytatów do przemyślenia:

Liberalna demokracja to reżim, w którym demokracja poniża wolność zanim ją zdławi.
      Autor: Nicólás Gómez Dávila


Mądry człowiek nie rzuci racji na pastwę miłosierdzia losu ani nie zapragnie, by zatriumfowała dzięki potędze większości.
      Autor: Henry David Thoreau


Moim ideałem politycznym jest demokracja. Chciałbym, żeby każdy człowiek był szanowany jako jednostka i żeby nikogo nie wynoszono na piedestał.
      Autor: Albert Einstein


Może i oddaję głos na coś, co uważam za słuszne, ale nie jestem żywotnie zainteresowany tym, aby właśnie ta racja zatriumfowała.
      Autor: Henry David Thoreau


My, wrogowie powszechnego prawa wyborczego nie przestajemy się zdumiewać z powodu entuzjazmu, jaki wywołuje wybór garstki nieudolnych przez masę niekompetentnych.
      Autor: Nicólás Gómez Dávila


Najczęściej mówi się o korzyściach z demokracji, rzadziej o jej powinnościach. Tymczasem demokracja, aby funkcjonować, nakłada na wszystkich ogromne obowiązki, zwłaszcza obowiązek uczestnictwa. Ale obyczaj takiego uczestnictwa występuje rzadko tam, gdzie brak odpowiedniej tradycji, dlatego wiele na świecie demokracji ułomnych, słabych, tylko formalnych. Niemniej, w końcu XX wieku demokracja jawi się w świadomości ludzkiej jako system najbardziej pożądany, który wcześniej czy później osiągną wszystkie społeczeństwa i kraje.
      Autor: Ryszard Kapuściński, Lapidarium V


Naprawdę, nie ma żadnej istotnej różnicy pomiędzy nieograniczoną władzą państwa demokratycznego, a nieograniczoną władzą autokraty.
      Autor: Ludwig von Mises


Demokratyczna polityka nie przetrwa zbyt długo w obliczu bierności obywateli wynikającej z ich politycznej ignorancji i obojętności.
      Autor: Zygmunt Bauman, "Płynne życie”


Za mało debatujemy, bo nie dość dobrze rozumiemy, że istotą demokracji jest stworzenie warunków, w których, dla dobra wspólnoty, ujawnia się maksimum wiedzy, mądrości, intuicji i zaangażowania zwyczajnych obywateli.
      Piotr Sztompka, Tygodnik Powszechny, 2007


Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, bowiem są to rządy hien nad osłami.
      Autor: Arystoteles


Historia uczy, że demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.
      Autor: Jan Paweł II, encyklika Centesimus Annus


Demokracja przedstawicielska musi iść w stronę demokracji dialogowej albo wręcz bezpośredniej – oddania obywatelom prawa głosu w ważnych sprawach. Przykładem może być dla nas nie tylko maleńka Szwajcaria, ale także np. Kalifornia, jeden z najbardziej rozwiniętych stanów USA, o obszarze większym od Polski, gdzie obywatele wypowiadają się na temat tego, czy w szkołach należy uczyć po hiszpańsku, gdzie wybudować kolejne osiedle, jak zmienić kierunek autostrad i chronić zasoby wodne.
      Autor: Piotr Sztompka, Tyg. Powszechny, kwiecień 2007


Oczywiście, można mieć demokrację bez kultury, nawet na wyspie kanibali. Tamtejsi obywatele demokratycznie uchwalą, że kanibalizm jest oficjalnie obowiązującym ustrojem, a po wyborach strona rządząca zje opozycję. Ten przykład pokazuje, że kultura polityczna to nie dodatek do demokracji, lecz jej istota.
      Autor: Norman Davies, Newsweek Polska 14/2006


Również pod auspicjami demokracji czyha głupota i udaje się zmobilizować podłość.
      Autor: Willy Brandt

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...