niedziela, 9 sierpnia 2009

AGP wiecznie żywe

DAK przesyła nam informację o nowej karcie graficznej na AGP. Mowa o Radeon HD 4650 / AGP 8x (tu przykładowy opis), który jest bardzo nowoczesną (średnio wydajną) kartą dostępną nawet dla osób posiadających bardzo stare komputery (choć pewnie wymagana będzie zmiana zasilacza - jednak to nie problem ;)

Sedno tematu opiera się o fakt, że czołowi producenci kart graficznych wiele lat temu zapowiadali całkowitą przesiadkę produkcji na PCI Express. Jednak jak się okazuje na szczęście nie jest to prawą i można kupić coś ciekawego na AGP (np. wcześniej DAK podesłał SAPPHIRE ATI Radeon HD 3850 512MB GDDR3 AGP). Dodatkowo podważa to opinie jakoby PCI-E było tak fenomenalne i niezbędne.

Karta jest dostępna na Allegro za około 360 zł i się sprzedaje bardzo dobrze.

Dzięki DAK!

3 komentarze:

DAK pisze...

Witaj(cie),
Tak, AGP wiecznie żywe. Sam mam w jednym blaszaku kartę ATi/AMD HD3850 512MiB/256bit AGP. Co ciekawe wszystko działa na niej jak należy (gry, również te najnowsze, oraz video FULL HD, nie ma z niczym problemu. Przy FULL HD obciążenie CPUs (2xOpteron @2GHz) sięga max 15%.
Jak wiadomo FULL HD wymaga właśnie wysokiej przepustowości i AGPx8 świetnie sobie z tym radzi.

Update do postu:
Właśnie zobaczyłem, że są już dostępne nowe modele kart na AGP od ATI/AMD. Mowa tutaj o silniejszej wersji karty HD4650, tj. HD4670. Różnica sprowadza się do podniesienia zegarów rdzeń/pamięć, oraz do typu zastosowanej pamięci DDR3, zamiast DDR2 jak to miało miejsce w HD4650.
Szerokość szyny nie zmieniła się i wynosi 128bit.
Na jednym z serwisów znalazłem informację, że już kolejni producenci kart graficznych szykują się do wydania wersji na AGP i tak trzymać, w końcu nie każdy zmienia komputer co pół roku (mój ma już ponad trzy lata, a wszystko na nim działa jak trzeba).
pozdrawiam

DAK pisze...

aha, zapomniałem dodać, że HD4670 jest droższe od swojego słabszego braciszka HD4650 o około 100zł. Czyli mieści się jeszcze w granicach rozsądku.

Tdc pisze...

> FULL HD wymaga właśnie wysokiej przepustowości i AGPx8 świetnie sobie z tym radzi.

Czyli z tym AGP to jedynie marketingowe kity nam wciskali...

> już kolejni producenci kart graficznych szykują się do wydania wersji na AGP

Czyli jednym słowem, producenci mieli pomysł aby wszystkim wciskać nowe komputery (to się opłaca również producentom płyt gł. itp.), ale okazuje się że na AGP też można zarabiać - więc trzeba to wykorzystać.

Dzięki DAK za ciekawe informacje!Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...