czwartek, 1 grudnia 2011

Śmierć Zdenka Milera autora Krecika

Jak informuje nas Sikor, wczoraj zmarł Zdeněk Miler (ur. 21 lutego 1921 w Kladnie, zm. 30 listopada 2011 w Novej Vsi pod Pleší) czeski reżyser, scenarzysta i rysownik. Twórca 70. filmów animowanych, w tym sławę przyniósł mu Krecik (Wikipedia), którego uwielbiają dzieci na całym świecie - w tym kiedyś ja;)

Krecik - Ogród Bajek w MiędzygórzuKrecik - Ogród Bajek w Międzygórzu

O powstaniu filmu w Wikipedii czytamy:
    W latach pięćdziesiątych dostał zadanie stworzenia edukacyjnego filmu o tym jak powstaje płótno. Ponieważ nie spodobał mu się otrzymany scenariusz (który zawierał same opisy maszyn, technologii itd.), zdecydował, że scenariusz napisze sam, a przez cały film dzieci prowadzić będzie jakieś sympatyczne zwierzątko, któremu dzieci będą wierzyć. Wówczas powstał Krecik. Prace nad nad filmem animowanym „Jak Krecik dostał nowe spodenki” trwały dwa lata i powiodły się. (...)
Wcześniej nawet nie wiedziałem, że Krecik to miał być film, którego celem było przybliżenie dzieciom np. technologii.

Oto jedna z ciekawostek jakie można znaleźć w Wikipedii: maskotka Krecika 19-centymetrowej wielkości poleciała w kosmos z załogą promu Endeavour w jego ostatnią misję STS-134.


Zdeněk Miler otrzymał wiele nagród w tym pierwszą doceniającą Krecika już 1956 roku na festiwalu w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Weneckiego Lwa. Niebawem otrzymał też nagrodę na festiwalu w Montevideo. W 2006 roku został odznaczony Medalem Za zasługi I stopnia.


Dzięki Sikor za info!

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...