środa, 25 listopada 2009

Gorączka globalnego ocieplenia – skandal ?

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że tzw. przez media „hakerzy” udostępnili prywatne e-maile czołowych na świecie klimatologów, którzy oficjalnie wspierają „gorączkę globalnego ocieplenia” (o czym możemy przeczytać np. na onet.pl). Cała UE chce wydawać nieprawdopodobne sumy na te sprawy klimatyczne, a nawet całkiem nie dawno w Poznaniu był jakiś gigantyczny kongres na ten temat (w prasie został wyśmiany, że tysiące ludzi, którzy przyjechali do Polski na tę imprezę spowodowali większe ocieplenie się klimatu, bo poza tym nie było żadnych widocznych rezultatów).
Jednak coraz więcej specjalistów, przedziera się do opinii publicznej z wnioskami zgoła odmiennymi. Jednak ta sprawa, jest nieprawdopodobnie jaskrawa, bo gdyby nie upublicznienie prywatnych e-maili, to ci „naukowcy” dalej bezkarnie szerzyliby ciemnotę...


Wcześniej wspominałem o nauce śmieciowej (ang. junk science) w tym miejscu (gdzie opierałem się na opracowaniach Pana prof. dr hab. inż. Macieja Władysława Grabskiego ).


Co ciekawe nie znalazłem informacji na ten temat ani na WP ani na TVN24...


Update:
7 grudnia serwisy informacyjne podały informację o konferencji klimatycznej (tak dużej jak ta co miała miejsce w Polsce), o której można przeczytać np. w tym miejscu: 15 tys. ludzi na spotkaniu - "nadziei dla ludzkości" (wiadomosci.wp.pl), czyli jak widać polityka jest ważniejsza od faktów i naukowych badań itp.
W wiadomościach w TV odniesiono się do prywatnej korespondencji ostatnio opublikowanej i podano, że ktoś (z obecnych na konferencji) odniósł się do tego faktu, w kilku zdawkowych słowach. Szkoda, że po ujawnieniu takiego faktu oni na tych konferencjach dalej nie odnoszą się do faktów czy naukowych analiz itp. lecz spychają temat do przestrzeni odczuć, ideologii itp. Czyli nadal mamy do czynienia z manipulacją.

Kilka dni później pojawiły się informacje o jakiejś prelekcji naukowej odnośnie tego tematu, jednak nie mam żadnych informacji na ten temat, przykładowo nie wiem czy to była naukowa, pseudonaukowa czy popularnonaukowa prelekcja. Bez względu na to jaka była to przy tak klarownej sytuacji skandalu, powinno się to wyjaśnić stricte naukowo, solidnie i to w kilkuset wystąpieniach. No i oczywiście wszystkie zainteresowane kraje powinny być o tym dokładnie poinformowane, tak aby każdy się przekonał jak z tym tematem faktycznie jest, bo na razie jak mówię nie mam żadnych konkretnych informacji na ten temat - czyżby nie było co podawać do publicznej wiadomości ?

W ostatnich dniach wypowiedział się w tej sprawie jeden z przedstawicieli obecnego rządu (chyba jakiś minister, ale niestety wyleciało mi z głowy kto to był, można tego poszukać w necie). Powiedział on, że ma miejsce coś strasznego, że klimat jest przez ludzkość atakowany (i tu podał jakieś gigantyczne liczby emitowanych gazów itp.). Była to wypowiedź 100% manipulacji, bo liczby te faktycznie robią wrażenie, ale nie dodał, że ludzki wpływ na emisję tych gazów to tylko kilka procent w skali całego globu. Przy obecnym rządzie czuję się jak za komunistycznej propagandy, która np. głosiła, że kryzys to wina spekulantów albo Katyń to zbrodnia niemiecka...
Naukowcy, którzy nie biorą udziału w tej masowej manipulacji podkreślają, że jeśli wydamy gigantyczne kwoty na redukcję wpływu ludzkiego to zmienimy niewielką część z tych kilku procent, czyli jak osiągniemy zmianę wielkości 0,5% to będzie to rewelacyjny wynik – pytanie czy to ma sens ?
Na razie wiadomo, że dla wielu polityków ma sens manipulować i oszukiwać...


Oto inny news z ostatniego okresu: Dyplomaci z bogatych krajów UE zapomnieli o innych? (wiadomosci.wp.pl).

DAK natomiast podesłał nam link: Мировые лидеры в 2020 году (9 фото).


Update 11 XII:
Ostatnio pojawia się coraz więcej odpowiedzi w tym temacie, oto one:

* Kompromitujące "wyróżnienie" dla Polski (wiadomosci.wp.pl)
  Sieć Climate Action Network (CAN) skupiająca ponad 450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznała w Kopenhadze "Skamielinę Dnia" Polsce. Jest to forma krytyki za zarzucane Polsce blokowanie podniesienia przez Unię Europejską docelowej redukcji emisji CO2 z 20 do 30%.
Sedno tego przesłania w świetle tego co wcześniej napisałem pozostawię bez komentarza...
Właściwie warto tu zadać pytanie co i jak Polska blokuje ? Kto to robi ? Przecież Polska to niewielki kraj – co niby możemy ?

Przy okazji tych 20% i 30% wychodzi na jaw o jakich wielkościach mówimy. Ja wcześniej pisałem o tym, że osiągnięcie 0,5% będzie rewelacyjnym wynikiem, jednak teraz widać wyraźnie, że jest to wielkość absolutnie nieosiągalna. Cała ludzkość to kilka procent, następnie Polska to niewielka część tych kilku procent, następnie zmiana o 10% (czyli z cytowanych 20% do 30%) to nie jest nawet jeden promil...

* Nie ma porozumienia na szczycie klimatycznym (wiadomosci.wp.pl)

I w końcu mamy konkretną odpowiedź: Naukowcy: nie oszukujemy w sprawie ocieplania klimatu! (wiadomosci.wp.pl) - jednak czy wystarczającą ?
Jak czytamy:
  naukowcy z brytyjskich uczelni i instytutów naukowych piszą, że w najwyższym stopniu przekonani są o pierwszorzędnej przyczynie ocieplania się klimatu, jaką według ich najlepszych przekonań jest działalność człowieka, a stojące za tym dowody naukowe "głębokie i rozległe". Wynikają one z dziesięcioleci drobiazgowych badań prowadzonych przez tysiące naukowców z całego świata, dbających o zachowanie "najwyższych standardów zawodowej uczciwości" - przypominają sygnatariusze.
Szczególnie śmieszna jest ta "zawodowa uczciwość", która jest szczególnie oczywista w świetle ujawnionej korespondencji...

Tu mamy inną (wersję?) tego tekstu: Oświadczenie naukowców w reakcji na "klimatgate" (wiadomosci.wp.pl), gdzie znalazły się ciekawe informacje:
  Ponad 1700 brytyjskich naukowców podpisało oświadczenie, w którym potwierdza, że ocieplenie klimatu jest powodowane przez działalność człowieka.
  (...)
  Naukowcy podpisani pod oświadczeniem, jak pisze "Times", odpowiedzieli na prośbę Biura Meteorologicznego (MO), które cztery dni zbierało podpisy. Jeden z sygnatariuszy powiedział, że podpisał oświadczenie, ponieważ bał się, że w innym razie straci pracę, a MO przyznało, że część sygnatariuszy w swojej pracy naukowej nie zajmuje się zmianami klimatu - pisze "Times".

Oraz w bardziej informatycznym tonie: Przełom w walce z globalnym ociepleniem? (wiadomosci.wp.pl)


Update 20 I 2010:
 1. Klimatolodzy przyznają: ws. lodowców myliliśmy się (tvn24)
 2. Gdzie się podziało globalne ocieplenie? (tvn24)
 3. Klęska szczytu jest bliska? (tvn24)Update:
- KNGEOL o globalnym ociepleniu
- Niewygodna prawda


Update:
Tym razem sporo ciekawych informacji z Wiki:
- Climategate (pl.wikipedia)
- Kontrowersje wokół globalnego ocieplenia
- Globalne ocieplenie - Wikicytaty
- Globalne ocieplenie
- blog Climate Audit
oraz Glaciergate (pl.wikipedia)

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...