czwartek, 14 stycznia 2010

FASTRA II - najszybszy pecet świata

DAK podsyła nam ciekawy materiał, z tematyki jaką obaj śledzimy od dawna. FASTRA II to interesujące rozwiązanie naukowców z uniwerku w Antwerpii. Jak napisał DAK chodzi o wysokowydajną maszynę liczącą za grosze. Czyli jak czytamy na tej stronie WWW:
    (...) For just 6000 euros, you can have 12TFLOPS (...)
Za tę sumę zwyczajnego peceta przeistaczamy w prawdziwego smoka wydajności. Jest on wyposażony jedynie w giętkie złącza PCI-ex i specjalnie napisany BIOS obsługujący 13 GPU.


FASTRA II official movie (YT)

Dalej pisze DAK:
    Mnie jednak dziwi fakt, że panowie nie zdecydowali się na rozwiązanie ATi, gdzie tylko dwie dwuprocesorowe karty Radeon hd5970 posiadają zbliżoną moc obliczeniową, a pobierają znacznie mniej prądu (Panowie z Antwerpii wspomnieli, że ich komp jest green, a ja uważam, że nie do końca).

    Przypuszczam, że zdecydowali się na nVIDIĘ tylko i wyłącznie ze względu na ich technologię CUDA (ang. Compute Unified Device Architecture). Dziwne bo ATi wspiera najnowszy DirectCompute 5, a jest on o tyle ciekawszym rozwiązaniem, że może być wykorzystany na każdej konfiguracji wspierającej najnowszy DX11.

Tu jest więcej filmików FASTRA II na YT.


Zagadnienia tzw. GPGPU (en.wiki) to fascynujące zagadnienie, które przesuwa zacofane architektonicznie i przez to powolne pecety w stronę systemów bardzo wydajnych (nieco na wzór architektury dawnych komputerów Atari). Dlatego wcześniej starałem się wspominać o grach, które jako pierwsze wykorzystywały podobne techniki do obliczeń fizyki w czasie rzeczywistym:
    - Havok/euphoria fizyczny engine dla SW
    - 2008 - nowa era gier komputerowych !:) (grudzień 2007)


Update:
Co ciekawe zagadnienie powiązane z tym tematem, mianowicie Nvidia Tesla to jedno z niewielu haseł w polskiej Wikipedii, które jest większe niż na en.wiki ! A nawet ma znacznie większy opis (ma tylko mniejszą tabelkę, ale to akurat jest najprostsze do nadrobienia).

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...