wtorek, 20 maja 2008

Płyta ASUS - autonomiczny SO !

Firma Asus zamierza w niedługim czasie rozszerzyć dotychczasową ofertę płyt głównych, które umożliwiają zrobienie niebywałej rzeczy: wszystkie płyty tego producenta mają mieć pamięć Flash, na której znajduje się środowisko Splashtop Linux Express Gate (czyli system linuks). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się podłączenie płyty głównej do zasilacza i uruchomienie systemu ! A co najważniejsze uruchomienie takiego systemu trwa kilka sekund ! po których możliwe jest sprawdzenie poczty, surfowanie po necie i wiele innych rzeczy !:)

Takie rozwiązanie było wcześniej już w ofercie tej firmy jednak dostępne ono było jedynie w najdroższych modelach płyt głównych – teraz ulegnie to zmianie.

W mojej ocenie jest to bardzo istotny ruch mający na celu zmianę architektury pecetów i to w bardzo dobrym kierunku. Moim zdaniem systemy operacyjne powinny być coraz bardziej wydajne, zajmować coraz mniej miejsca na dyskach itp. a przede wszystkim powinny się bardzo szybko uruchamiać - natomiast system, który uruchamia się w kilka sekund jest chyba marzeniem każdego!

Widoczne jest to bardzo dobrze w komentarzach internautów (np. tu w serwisie dobreprogramy), którzy rozwiązanie to (dostępne dla każdego) przyjmują z dużym i zupełnie zrozumiałym entuzjazmem :)

Źródło: dobreprogramy

Update:
Dak podesłał nam projekt LinuxBios:

oraz:

Dzięki Dak!:)

2 komentarze:

dak pisze...

Czesc,
Właściwie temat stary jak świat :).
Na uczelni miałem kiedyś przedmiot "systemy wbudowane" - cośpięknego - pouczęszczałbym na to tak jeszcze ze 2 lata :).
Tutaj projekt LinuxBios: http://youtube.com/watch?v=nuzRsXKm_NQ
Miłego i pozdrawiam.

Tdc pisze...

Dak: oczywiście, ale teraz kiedy będzie to dostępne w całej ofercie płyt głównych to mamy pewną nową epokę i/lub nową jakość – jak ktoś woli.
Co do przedmiotu to też się na nim bardzo dobrze bawiłem i chyba byłem w tym dość osamotniony :-P I też chętnie bym sobie coś takiego postudiował przez wiele lat:)
Dzięki za filmik – zaraz go zamieszczam bardziej cywilizowanie:)Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...