wtorek, 31 marca 2009

"Nowość! Laboratorium Gmaila"

...taki napis pojawił się dziś w usłudze pocztowej firmy Google czyli Gmail. Jak czytamy na tej stronie WWW:
    Laboratorium Gmaila: miejsce testowania nowych, eksperymentalnych funkcji
    Wypróbuj funkcje będące w fazie opracowywania i poinformuj nas, co o nich sądzisz. Aby zacząć korzystać z eksperymentalnych funkcji, kliknij kartę Laboratorium w Ustawieniach. Więcej informacji

Ponownie okazuje się, że firma Google używa użytkowników do testowania swojego oprogramowania (czyli jako tzw. beta testerów). Temat jest o tyle kontrowersyjny, że testowanie oprogramowania często jest bardzo kosztownym procesem (nawet dla takich gigantów jak Google), dlatego wiele firm "woli" namówić swoich klientów (użytkowników) do tego aby się sami za to zabrali jako swoisty wolontariat.

Szczególnie źle są takie posunięcia odbierane przez opinię publiczną w momencie gdy dotyczy to wielkich firm (które są bogate), a szczególnie zwykle się dostaje Microsoftowi (o czym ostatnio była mowa odnośnie systemu Windows Vista).
Jednak Google jakoś potrafi zadbać o swoją markę i zaufanie użytkowników, którzy raczej przychylnie traktują podobne posunięcia. Jak wiadomo firma ta kieruje się zasadą biznesową "don't be evil". Oczywiście produkty Microsoftu są klasycznymi przykładami produktów komercyjnych (i to nietanich), natomiast produkty Google'a dla użytkowników są darmowe - jednak mam wrażenie, że to nie w tym leży sedno tematu. Trudno wyjaśnić jak się to tej firmie udaje (niech się wypowiadają w tym temacie specjaliści), jednak jedno jest pewne - jeśli z kogoś brać przykład to właśnie z nich.


Update:
Więcej na ten temat w tym miejscu.

3 komentarze:

DAK pisze...

Witaj(cie),
Ja widzę jeszcze jedną "nowość".
Od dwóch dni nie trzeba już mieć zaproszenia od innego użytkownika konta gmail celem założenia nowego konta.

pozdrawiam

Tdc pisze...

Witam!

Jakoś specjalnie się tym nie zajmowałem ale wydaje mi się że możliwość założenia konta dla każdego jest od co najmniej roku (wydaje mi się że od momentu w którym mocno ruszyło iGoogle, a tam z kontem jest zintegrowany gmail). Ja co prawda mam jeszcze widoczną opcję "Zaproś znajomego Przekaż Gmail dla:".

Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

Daft Punk is an electronic music group consisting of the talented French
musicians of Guy-Manuel de Homem-Christo and Thomas Bangalter.
Besides rock, Hebden throws in elements from rap music,
jazz, as well as house music. Now, it quite surprising to
know that your traveler sunglasses have reached newer heights by
super sunglasses.

Take a look at my site; daft punk random access memories flac free downloadJeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...