czwartek, 26 marca 2009

Specyfikacja OpenGL 3.1

Jak między innymi podaje serwis Gamikaze, została oficjalnie wydana najnowsza specyfikacja OpenGL w wersji 3,1. Materiał ten jest do pobrania z tego miejsca (glspec31.20090324.pdf)

Jak czytamy w dobreprogramy.pl:
    Specyfikacja OpenGL 3.0 nie została dobrze przyjęta przez deweloperów. Nie dość, że pojawiła się z ponad rocznym opóźnieniem, to na dodatek nie wniosła wcześniej zapowiedzianych przez Khronos Group zmian. Grupa odpowiedzialna za rozwój tego otwartego standardu, w skład której wchodzą między innymi tacy producenci jak AMD, Intel, NVIDIA czy Sun ostro wzięła się jednak do pracy, czego efektem jest uaktualniona specyfikacja w wersji OpenGL 3.1.

    W najnowszej odsłonie API odświeżono Shading Language do wersji 1.4. Kolejną nowością jest możliwość kopiowania danych pomiędzy OpenGL i OpenCL poprzez zastosowanie funkcji GL_EXT_copy_buffer. Zostały również wprowadzone nowe formaty i typy tekstur, a także dodano funkcję Primitive Restart. Kolejna nowość to możliwość rysowania wielu obiektów wielokrotnie z ponownym użyciem danych vertexu. Ciekawym usprawnieniem jawi się wprowadzenie funkcji CopyBuffer, która umożliwia przyspieszenie kopiowania obiektów z jednego bufora do drugiego.
No to teraz zacieramy nasze programistyczne paluszki ;)


ps. jeśli już jesteśmy w temacie 3D i OpenGL, to na dobreprogramy.pl pojawił się news "Mozilla: Canvas 3D w Firefoksie".

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...