sobota, 21 marca 2009

Premiera Microsoft Internet Explorer 8

Jak informuje nas DAK, 19 marca o godzinie 17:00 miała miejsce premiera przeglądarki firmy Microsoft: Internet Explorer 8.

Tu się znajduje strona domowa IE8, jak zapewnia na niej producent, nowy produkt jest teraz „Faster, Easier, Safer”. Jako były użytkownik tej przeglądarki, mogę powiedzieć, że już niejednokrotnie mnie ta firma zapewniała co do podobnych haseł i jakoś nie miało to pokrycia w faktach – co jednak nie znaczy, że tym razem jest tak samo (lub podobnie).
Złośliwie można powiedzieć, że skoro do tej pory przeglądarka była jedną z najwolniejszych i najmniej bezpiecznych to z punktu widzenia programistów – nie trudno jest sprawić aby faktycznie stała się szybsza i bezpieczniejsza. Natomiast na pewno trudniej jest programistom jakiejś najszybszej na rynku przeglądarki sprawić, aby stała się jeszcze szybsza (choć w ostatnim roku miały miejsce optymalizacje wydajności np. Firefoxa itp.).

Dalej można przeczytać: „View sites with ease” (jakaś obsługa starszych stron WWW), „Get things done faster” oraz „Stay more secure”.

Co do nowej funkcjonalności to zupełnie teoretycznie mogę stwierdzić (jako osoba, która jeszcze nie korzystała z najnowszego IE), że na pewno mogło się wiele zmienić. Samo wprowadzenie do IE8 ostatnich zmian z najnowszych konkurencyjnych przeglądarek, będzie stanowiło nową jakość (oraz mam nadzieję nowy poziom bezpieczeństwa - na stronce znajduje się poradnik Security: Learn how Internet Explorer 8 helps keeps you safer online.).


Wszedłem sobie na wspomnianą stronkę z poziomu systemu Linuks i o dziwo zachęcano mnie do ściągnięcia sobie przeglądarki (w wersji PL) – ciekawe na co mi ona ?;):)


Jak DAK będzie miał już jakieś konkrety co do faktycznych możliwości i osiągów IE8, to pewnie się z nami podzieli swoimi obserwacjami;) czekamy !


Update:
Informacje o najnowszej przeglądarce z Wikipedii:
    Ósma wersja Internet Explorera wydana została 19 marca 2009. W wersji tej Microsoft skupił się na zgodności z CSS 2.1 oraz lepszej obsłudze technologii AJAX. W grudniu 2007 roku Microsoft poinformował, że testowa wersja IE8 przechodzi test ACID2. Wśród nowych funkcji należy wymienić możliwość odtworzenia sesji przeglądarki, tryb ścisłej prywatności InPrivate oraz filtr SmartScreen (chroniący przed nieumyślnym zainstalowaniem szkodliwego oprogramowania). Pierwsza beta „ósemki” pojawiła się 5 marca 2008 roku, natomiast 21 lutego 2009 została skompilowana wersja gotowa do wypuszczenia na rynek (RTM) tej przeglądarki, oznaczona jako 8.0.6001.18691.

    Internet Explorer 8 został zaprojektowany w kilku wersjach: dla systemów Windows XP, Windows 2003, Windows Vista, Windows 2008 Server i Windows 7, w każdej 32 i 64 bit. Wersja finalna dostępna jest w 25 językach - w tym w języku polskim.

Nieco więcej informacji jest w odzielnym haśle Internet Explorer 8.


Update 25 III 2009:
W tym newsie sugerowałem, ze przeglądarka Internet Explorer jest dość opóźniona w stosunku do licznej i silnej konkurencji. Przypadkowo odnalazłem zestawienie Wikipedii, w którym jest przeprowadzone porównanie przeglądarek internetowych. Jest też wiele miejsca poświęcone przeglądarce IE, a oto co możemy się dowiedzieć odnośnie wcześniejszych wersji IE (informacje wybrane):

W stosunku do konkurencji wcześniejszym wersjom przeglądarki IE brakuje:
- Sprawdzania pisowni
- Wyszukiwania w wielu wyszukiwarkach
- Wyszukiwania podczas wprowadzania łańcucha
- Filtru reklam
- Nawigacji przy użyciu klawiszy
- Nawigacji kursorem tekstowym
- Gestów
- Syntezy głosowej
- Obsługi głosowej

Brak obsługiwania technologii:
- XHTML
- MathML
- Web Forms 2
- XForms
- RSS
- Atom

Brak obsługi protokołów:
- Email
- NNTP (Usenet)
- IRC
- IDN
- URL

Nieobsługiwane formaty graficzne:
- MNG
- SVG
- PDF

Nie da się ukryć to dość duże braki jak na wiodącą przeglądarkę internetową... warto sobie zadać pytanie w czym jest ona taka wiodąca ?

Brak komentarzy:



Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...