wtorek, 29 grudnia 2009

Konkurs graficzny na Atarionline.pl

Właśnie rozpoczął się konkurs graficzny na Atarionline.pl, który będzie jeszcze trwał do niedzieli.
Jest to pierwsza część konkursu, bo niebawem będzie też druga odnosząca się do tematyki gier.

Wszystkie prace są dla ośmiobitowego Atari (XL/XE) i prezentują bardzo wysoki poziom (wiem nieco o grafice, bo sam biorę w nim udział ;)).

Standardowo Atari potrafi w jednej linii wyświetlić 4 kolory (w rozdzielczości 160x240) + 5 dodatkowych kolorów ale w bardzo ograniczonym zakresie (paleta to 128 kolorów, czyli 16 kolorów w 8 odcieniach). Jednak w tych pracach kolorów jest duużo więcej, a to wynika z genialnego hardware'u, jak to kiedyś powiedział jeden słynny Kuba: Atari jest jak z gumy !;)

Atari ma też 3 specjalne tryby (dostępna jest paleta 256 kolorów czyli 16 kolorów w 16 odcieniach - 16 odcieni tez było na komputerze Amiga 500 oraz Atari STE choć w nieco bardziej ograniczonym zakresie), na których podstawie powstają następne opracowane przez programistów. Tu widoczny jest jeden obrazek w takim specjalnym trybie (TIP), który ma aż 206 kolorów !
Tu właśnie widoczna jest ta niezwykła funkcjonalność sprzętu Atari, gdyż we wspomnianych 3 podstawowych trybach możliwe jest wyświetlenie max 8 kolorów na ekranie lub 16 odcieni jednego koloru. W software'owym trybie (odkrytym parę lat temu) możliwe jest ominięcie tych ograniczeń, co dobrze widać w pracy In the Atariland.

Średnia ilość kolorów w obrazkach to 31.91, czyli jest to rewelacyjny wynik !

Tworzenie eAt! (by Ooz)Przykład tworzenia grafiki "eAt!" (by Ooz 2009)


Jeszcze inną ciekawostką jest to, że jeden z obrazków ma rozdzielczość 176 pikseli (po „x”) w momencie gdy w tym trybie jest zwykle 160, ale na Atari to tak już jest nie ma granicy nie do pokonania ;)


Namawiam do głosowania!;)

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...