- - To, że w ubiegłym tygodniu zobaczyliśmy pierwszy mion w części detektora, to jest dla nas sukces. Ta część detektora - to układ konkretnie nakierowany na obserwację mionów. Został on zaprojektowany i wykonany przy współpracy fizyków warszawskich. To, że ten mion został zarejestrowany przez układ to znak dla nas, że działa on tak, jak powinien. Oznacza to, że ten układ jest przygotowany do dalszej pracy, robienia odkryć i patrzenia na coś, czego być może nie znamy - podkreślił dr Piotr Traczyk fizyk w CERN.
- Wielki Zderzacz Hadronów (Large Hadron Collider - LHC) to kołowy akcelerator cząstek elementarnych, znajdujący się w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Obecne eksperymenty z udziałem akceleratora rozpoczęto w listopadzie, po przerwie spowodowanej awarią, której LHC uległ we wrześniu 2008 roku po zaledwie 9 dniach działania. Przy użyciu akceleratora naukowcy chcą m.in symulować warunki, które istniały we wszechświecie w niewyobrażalnie małym ułamku sekundy "dziesięć do minus 25 sekundy" po Wielkim Wybuchu. Badacze chcą też sprawdzić słuszność teorii o istnieniu tzw. cząstki Higgsa, której oddziaływania z innymi cząstkami miałyby wpływać na ich masę. Inne cele badawcze dotyczą m.in lepszego poznania dodatkowych wymiarów, zrozumienie asymetrii pomiędzy materią i antymaterią, a także lepsze zbadanie nowego stanu skupienia - plazmy kwarkowo-gluonowej.
Już wielokrotnie wspominałem na tym blogu o kontrowersjach związanych z prowadzeniem kosztownych eksperymentów naukowych. Niestety cały czas spotkać można objawy naukowej ignorancji, gdzie osoby nie mające bladego pojęcia oraz wyobraźni stwierdzają np. coś takiego.
Oto znany przykład ignoranta bez wyobraźni:
- Wszystko, co można było wynaleźć, już zostało wynalezione
Charles H. Duell, komisarz Biura Patentowego USA, w raporcie wysłanym w 1899 roku do prezydenta McKinleya, argumentując, że Biuro Patentowe należy zlikwidować.
Wcześniej o LHC pisałem w poście Gigantyczny akcelerator... cząstek ;), gdzie znajduje się jego opis, schemat oraz zdjęcia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz