środa, 31 marca 2010

50 lat twórczości Jana Pietrzaka

Jan Pietrzak, jak podaje Wikipedia: polski satyryk, aktor, monologista, autor i wykonawca licznych piosenek, 29 marca świętował 50 lecie twórczości. W warszawskim Klubie Palladium odbył się Benefis Jana Pietrzaka.

Z Wikipedii:
    W czasach PRL-u jego twórczość była utożsamiana z etosem "Solidarności" i była głosem antykomunistycznej opozycji. Był twórcą do dziś bardzo znanych spontanicznych hymnów opozycji w czasach komunistycznych (Taki Kraj, Żeby Polska była Polską)
a jak czytamy za serwisem TVP.Info:
    Słowa pieśni-postulatu znają nawet koronowane głowy, co udowodniła Elżbieta II podczas wystąpienia w Sejmie RP w 1996 r.


From Solidarity to Freedom - Part4 - Zeby Polska Byla Polska


Dalej z TVP.Info:
    Pietrzak przyznaje, że trzeba wykazywać się odwagą, by pozwolić sobie na kpinę z rządu. Żartowanie z władzy nazywa przywilejem satyryków.

    – Nauczył mnie kabaretu obywatelskiego. Nauczyłem się od niego, że jeżeli już pisać, to tylko o tym, o czym naprawdę warto – a zawsze warto rzec durniowi, że jest durniem – podsumowuje satyryk, Marcin Wolski.


Trzeba przyznać, że Jan Pietrzak się bardzo dobrze trzyma i jest bardzo aktywny jak na swój wiek (ponad 70 lat). Trzeba przypomnieć, że jeszcze kilka tygodni temu w TV emitowane były odcinki Kabaretowej alternatywy. Kto z nas będzie taki w tym wieku ??:)

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...