piątek, 18 lutego 2011

Protest studentów przeciw wprowadzanym zmianom w szkolnictwie wyższym

Od kilku lat, studenci protestują przeciwko zmianom jakie ujawniło PO po objęciu władzy. Np. Tylko najlepsi studenci otrzymają stypendia (onet.pl) i wiele innych. Głównym problemem jest planowane stopniowe wprowadzanie opłat za studia, pierwszym etapem jest uniemożliwienie bezpłatnego studiowania na kilku kierunkach.

Oczywiście można tu dyskutować o tym, czy w obecnej sytuacji zmniejszanie kosztów jest czy nie jest stosowne. Jednak nie w przypadku tej władzy, która jest jedną z najbardziej rozrzutnych w historii, pomimo swych zapewnień przedwyborczych (np. Pełnomocnik p. prezydent ds. ogródków w pubach). Przypomnę o tym, że w kilka miesięcy po wygraniu wyborów skończyła się kasa w kancelarii sejmowej (pierwszy taki rekord w historii sejmu), więc pierwsze co powinien zrobić obecny rząd to zatrudnić każdemu ministrowi 16 ekspertów od cięcia kosztów.

Drugim problemem jest tzw. arogancja władzy (politologia), czyli w tym wypadku mamienie młodych ludzi bajkami, a ujawnianie takich rzeczy dopiero po wygranych wyborach.

Pragnę przypomnieć, że to właśnie młodzież była powodem tak mocnej przewagi PO nad PIS w ostatnich wyborach. Za pomocą perfekcyjnie przeprowadzonych manipulacji (Wikipedia) socjotechnicznych (Wikipedia) wywołano pewna modę u młodych ludzi na Platformę Obywatelską, co nie było bez znaczenia dla wyników wyborów.

Następnie po wygranych wyborach wszyscy widzieliśmy totalne nieróbstwo nowego rządu (np. post Do roboty ! z 2008 roku i inne) oraz ujawnianie się dziwnych a często niepokojących tendencji i planów nowej władzy (np. takich itp.). A przypomnę, że było to o tyle zaskakujące, że w trakcie kampanii wyszło na jaw, że PO nie ma żadnego programu, a ten zamieszczony na stronie WWW był robiony na kolanie przez przypadkowe osoby (z czego się między innymi w TV naśmiewał były Prezydent A. Kwaśniewski).

Dziś studenci już nie mają wątpliwości, że władza chce im utrudniać życie, dlatego wczoraj odbyły się protesty studentów po opublikowaniu przez ministerstwo najnowszej ustawy o szkolnictwie wyższym (studenci chcą aby Prezydent zawetował ustawę). Niestety nie mogłem na ten temat znaleźć newsa ani na WP ani na Onetcie. Znalazłem jedynie cytowany w TV materiał (opisujący nie wiem dlaczego temat od strony Minister a nie studentów), w którym minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka kłamie studentom prosto w oczy (wp.pl):
    Prowadzona od trzech lat reforma szkolnictwa wyższego i najnowsza ustawa o szkolnictwie wyższym są wybitnie prostudenckie
i dodatkowo odsyła studentów aby najpierw przeczytali ustawę a dopiero potem ją krytykowali. Czyli mało tego, że nie odpowiada na główny zarzut studentów (o płatnych kolejnych kierunkach - co jest faktem po obu stronach konfliktu) to jeszcze sugeruje, że nie przeczytali lub nie zrozumieli treści ustawy !
Dla mnie to bardzo dziwne, bo skoro studenci zgodnie z faktami protestują przeciw płaceniu, to jak można im wmawiać, że ustawa jest wybitnie prostudencka ? To albo studenci protestują bez sensu albo z Panią Minister jest coś nie tak.

Czyli jest to właśnie wspominana przeze mnie arogancja władzy.

Dlatego mam tutaj apel do młodych ludzi, aby nim oddadzą swój głos na jakąś partię, niech wcześniej sprawdzą co to za ludzie, jaki mają program (jeśli w ogóle!) to wtedy nie będzie się popełniać takich błędów. Ja oczywiście tutaj doskonale rozumiem, że tak wygląda życie młodych ludzi, jeszcze niedoświadczonych i w naturalny sposób popełniających błędy.
Jednak chyba wszyscy się ze mną zgodzą, że panująca moda na daną partię (przecież sztucznie wywołana), nie może być powodem, aby rezygnować ze swoich racji, ze swoich sympatii politycznych i głosować na tego kto aktualnie jest na topie ??


Update:
Inne newsy:
- Minister zapewnia studentów: stypendia będą wyższe


Update 31 marca 2011:
W kanale Polsat News jakiś (chyba profesor) skomentował newsa np. Schetyna tłumaczy się z wysokich nagród (wiadomości.onet.pl), że jest to objaw arogancji władzy - jak widać jest to niepierwsza taka pula nagród, które politycy i urzędnicy sobie dają oraz niepierwszy przykład arogancji obecnej władzy :(

Brak komentarzy:Jeśli nie jest zaznaczone inaczej (lub nie jest zaznaczone wcale) zamieszczone ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons lub są mojego autorstwa.


Ta strona używa cookies oraz innych technologii Google (i innych firm w specjalnych dodatkach po prawej stronie) w celu prawidłowego działania tej stronki (jej elementów jak np. ankiety, reklamy itp.) oraz zbierania statystyk. Korzystanie z tego bloga powoduje zapisywanie typowych plików na Twoje urządzenie (np. komputer, tablet itp.) o ile w ustawieniach przeglądarki nie zmienisz tego.

W UE się ludziom w głowach przewraca, więc dla świętego spokoju zamieściłem to absurdalne ostrzeżenie...